fot. pl.wikipedia.org

Reakcja na skandaliczny spektakl w Bydgoszczy

Na najbliższym posiedzeniu Zarządu Województwa Kujawsko–Pomorskiego omawiana będzie sprawa wykluczenia Teatru im. Hieronima Konieczki z grona partnerów projektu, co zamyka drogę do otrzymania dofinansowania – podał Urząd Marszałkowski w Bydgoszczy. Swoje stanowisko w tej sprawie wygłosił na antenie Radia Maryja również wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz przedstawiło je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W związku z żenującym i skandalicznym spektaklem w Teatrze im. Hieronima Konieczki redakcja informacyjna RM skontaktowała się z Urzędem Marszałkowskim w Bydgoszczy. Pytając, czy Teatr Polski w Bydgoszczy aplikował o status partnera w projekcie dotyczącym wsparcia imprez kulturalnych na organizację Festiwalu Prapremier.

„W związku z żenującym poziomem festiwalu i godzeniem w fundamentalne wartości Narodu Polskiego, ubliżaniu godności człowieka,  sianiu nienawiści międzywyznaniowej i  pogardy dla chrześcijan w jednym ze spektakli na wniosek marszałka na najbliższym posiedzeniu Zarządu Województwa Kujawsko–Pomorskiego omawiany będzie sprawa wykluczenia Teatru z grona partnerów projektu, co zamyka drogę do otrzymania dofinansowania. Granice wolność sztuki zostały przekroczone, to nie jest kultura, to antykultura” – otrzymaliśmy w odpowiedzi.

Swoje stanowisko na antenie Radia Maryja w programie „Aktualności dnia”, które prowadził, o. Dariusz Drążek CSsR, przedstawił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Podkreślił on, że jest oburzony tym żenującym spektaklem.

Zastanawiałem się w pierwszym momencie, jaki cel ma autor tego „niby dzieła”. Żaden szczytny cel nie przychodził mi jednak do głowy. Po relacjach świadków oraz doniesieniach medialnych podjąłem decyzję, że nie ma innej możliwości, jak złożenie doniesienia do prokuratury w dwóch obszarach: znieważenie flagi RP i obraza uczuć religijnych. Uważam, że są pewne granice, których nie można przekraczać. Wolność sztuki ma swoją przestrzeń, ale ta przestrzeń powinna być czymś ograniczona. Uważam, że to był mój obowiązek, aby to doniesienie do prokuratury złożyć i właśnie to uczyniłem – powiedział Mikołaj Bogdanowicz.

***

Redakcja Informacyjna Radia Maryja otrzymała również stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Poniżej przedstawiamy całość konwersacji z resortem kultury.

RIRM – Czy MKiDN wycofa patronat nad Festiwalem w związku ze skandalem i procederem przestępczym znieważenia flagi polskiej oraz obrazy uczuć religijnych? Czy MKiDN obejmując patronatem Festiwal dołożyło starań, by zapoznać się z jego zawartością?

MKiDN – Ministerstwo nie udzieliło patronatu. Organizatorzy nie wystąpili do MKiDN z prośbą o patronat.

Ile środków MKiDN przekazuje corocznie na Teatr Polski w Bydgoszczy?

Ministerstwo nie przekazuje corocznie środków na Teatr Polski w Bydgoszczy. Jest to instytucja samorządowa.

Czy i ile środków MKiDN przekazało na Festiwal?

Festiwal otrzymał dofinansowanie w ramach Programów Ministra, Program Wydarzenia artystyczne, priorytet Teatr i taniec MKiDN przyznało 250 tys. zł.

Czy MKiDN w jakikolwiek sposób zamierza zareagować na skandaliczny i przestępczy proceder?

Ministerstwo zwróciło się do organizatorów z prośbą o udostępnienie informacji dotyczących spektaklu. Wszelkie działania MKiDN będą uzależnione od wyjaśnień organizatorów. Informacja o tym spektaklu nie była ujęta we wniosku o dofinansowanie w ramach Programów Ministra.

***

Przypomnijmy, pseudospektakl zatytułowany „Nasza przemoc i wasza przemoc” został zaprezentowany w ramach Festiwalu Premier w Bydgoszczy. Jego autorem jest Chorwat Oliver Frljić. Przedstawienie obfituje w wulgarne i bluźniercze akty. Skandaliczny pokaz wieńczy scena, w której aktor przebrany za Chrystusa, schodzi z krzyża zmontowanego z kanistrów benzyny i gwałci muzułmankę.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj