fot. twitter.com/naKolei/

Bydgoszcz: Pierwszy tramwaj Pesy dla rumuńskiego Iasi rozpoczął testy homologacyjne

Pierwszy tramwaj wyprodukowany w bydgoskiej Pesie, który ma trafić do rumuńskiego Iasi, rozpoczął testy homologacyjne. Pesa w 2020 roku wygrała przetarg na dostawę 16 takich pojazdów. Burmistrz dawnej stolicy Rumunii odwiedził Bydgoszcz i rozmawiał o transporcie publicznym.

Wyprodukowany przez Pesę pierwszy Swing dla Iasi rozpoczął testy homologacyjne, a w najbliższych dniach przeprowadzone zostaną jazdy próbne na bydgoskich liniach tramwajowych. Trzy takie pojazdy mają zostać dostarczone do Rumunii w sierpniu.

„Konsekwentnie realizujemy założony plan produkcji. Od potwierdzenia zamówienia przez władze Iasi minęło 10 miesięcy, pierwszy tramwaj jest gotowy, a dostawy będą realizowane zgodnie z harmonogramem” – podkreślił Marcin Grzyb, dyrektor sprzedaży lekkich pojazdów szynowych Pesa.

Pojazdy produkowane dla Iasi to pięcioczłonowe tramwaje powstające na bazie modelu 122 NaŁ-10, ale dostosowane do lokalnej specyfiki. Mogą jednocześnie przewozić 239 pasażerów i mają 58 miejsc siedzących.

„Burmistrz Iasi, historycznej stolicy Rumunii przyjechał do Bydgoszczy, by w bydgoskich zakładach zapoznać się produkcją tramwajów, które Pesa dostarczy do tego miasta. Z władzami Bydgoszczy rozmawiał o doświadczeniach w realizacji polityki transportowej i możliwościach współpracy obu miast” – poinformował w informacji prasowej dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji w Pesie, Maciej Grześkowiak.

Podano, że burmistrz Iasi rozmawiał m.in. z prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim.

„Chciałbym podkreślić, że dla nas, mieszkańców Iasi, tramwaje Pesa Swing stanowią historyczny moment i wyznaczą nowe standardy transportu publicznego. Za wsparcie w realizacji tej umowy dziękuję Panu Ambasadorowi Rumunii w Polsce, a za ciepłe przyjęcie kierownictwu Pesa i Urzędowi Miasta Bydgoszczy, a zwłaszcza Panu Prezydentowi Rafałowi Bruskiemu” – mówił burmistrz rumuńskiego miasta Mihai Chirica.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl