fot. pixabay.com

Min. A. Niedzielski zapowiada lepszy dostęp do psychiatry i psychologa dla dzieci i młodzieży

Minister zdrowia Adma Niedzielski zapowiada budowanie kompleksowego modelu opieki psychiatryczno-psychologicznej nad młodymi ludźmi.

Zaburzenia psychiczne wśród dzieci i młodzieży od lat stanowią poważny problem. Niestety, pandemia koronawirusa jeszcze bardziej doprowadziła do gwałtownego wzrostu zachorowań. Dramatyczną już sytuację pogorszyła izolacja domowa – mówi lekarz, psychiatra dzieci i młodzieży, Renata Poteralska.

– Nauka zdalna, która tak naprawdę z przerwami od roku jest kontynuowana, na pewno stwarza nowe problemy i nowe wyzwania. Również kontakt z rówieśnikami został ograniczony, kontakty bezpośrednie są bardzo utrudnione, są to kontakty najczęściej również on-line przez systemy teleinformatyczne, co też przynosi duże utrudnienia w realizacji zadań rozwojowych, które mają dzieci i młodzież – wskazuje Renata Poteralska.

Dlatego olbrzymim wyzwaniem jest wzmocnienie systemu opieki w zakresie zdrowia psychicznego – podkreśla psycholog dr Krystyna Kmiecik – Baran.

– Na pewno będzie potrzebne większe wsparcie dla dzieci. Być może będzie potrzebna w wielu przypadkach pomoc psychologiczna czy psychiatryczna – ocenia dr Krystyna Kmiecik – Baran.

Jak zapewniał obecny dziś w Bydgoszczy minister zdrowia Adam Niedzielski, reforma psychiatrii dziecięcej w kierunku modelu środowiskowego trwa.

– Ta nasza reforma opieki psychiatrycznej nad dziećmi była zorganizowana i uruchomiona jeszcze w styczniu-lutym, kiedy zorganizowaliśmy pierwsze konkursy na zespoły, a potem przyszła pandemia, która zamroziła proces. Teraz oczywiście wracamy w sposób dynamiczny do tego, żeby zwiększać tę liczbę zespołów opieki środowiskowej – powiedział minister zdrowia.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1390277618944118788

Wielkim potrzebom częściowo mają zaradzać ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży.

– Budujemy kompleksowy model. Trzeba też z niego skorzystać. Ten model  jest tak zaplanowany, żeby dzieci nie były stygmatyzowane wizytą szpitalną czy pobytem w ośrodku. Można w pierwszej kolejności skorzystać z tego zespołu opieki środowiskowej – wyjaśnił Adam Niedzielski.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1390277911933030407

Obecnie w kraju jest ich 260, docelowo liczba ta miałaby zwiększyć się do 380.

– Namawiam wszystkich rodziców, wszystkie dzieci, na stronie NFZ jest spis poradni, zespołów opieki środowiskowej. Można się do nich zgłosić, można uzyskać pomoc – apelował minister zdrowia.

[Lista Zespołów Opieki Środowiskowej] 

W ramach pomocy oferowanej w ośrodkach skorzystać można między innymi z porad oraz sesji psychoterapii indywidualnej, rodzinnej i grupowej.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl