fot. pixabay.com

Co piąte dziecko wskazuje, że rodzicom brakuje dla niego czasu

92. proc. nastolatków i 85 proc. młodzieży deklaruje, że czuje się w swojej rodzinie szczęśliwie. Jednocześnie co piąte dziecko wskazuje, że rodzicom brakuje dla niego czasu. Poznaliśmy najważniejsze wnioski płynące z raportu „Dziecko w rodzinie. Jakość życia dzieci i młodzieży w Polsce 2021”.

W Warszawie trwa II Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie”. Uczestnicy skupiają się na zleconym przez biuro Rzecznika Praw Dziecka raporcie dotyczącym sytuacji dzieci w Polsce. [czytaj więcej]

Z dokumentu wynika, że rodzina jest najważniejszym miejsce dla młodego człowieka. 88 proc. nastolatków i 82 proc. młodzieży wskazuje, że czuje zrozumienie ze strony swoich rodziców. Jednocześnie tym, czego najbardziej brakuje młodym to czas rodzica. Odsetek badanych podkreślających ten aspekt rośnie wraz z wiekiem.

Warto wskazać, że w porównaniu do 2013 roku jakość życia w rodzinach poprawia się. Widać to szczególnie wśród najmłodszych.

Wyniki i wnioski płynące z raportu zaprezentował dr Jarosław Przepierski z biura Rzecznika Praw Dziecka, członek Centrum Badań nad Rodziną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

– Tak naprawdę, żeby osoby dobrze się czuły, to jest nie tylko sposób myślenia, ale to także sposób funkcjonowania. Potrzebne jest nam wdrożenie takich działań, które pozwolą na to, żebyśmy mogli budować relacje lub żebyśmy zmieniali zachowania. Ważne też jest, żeby zobaczyć te działania i mam nadzieję, że będziemy też o tym rozmawiać. Chcę Państwa zainspirować i pokazać pewne obszary. Mamy dwa rodzaje działań. Są działania wyspowe i często organizacje pozarządowe robią świetne rzeczy w swoich miejscowościach. Natomiast są także działania systemowe, które obejmą większość społeczeństwa. Uważam, że jeśli mamy budować relacje to potrzebne jest spotkanie i to jest podstawowa rzecz do budowania relacji. Potrzebne są miejsca, gdzie będą całe rodziny – zaznaczył dr Jarosław Przepierski. 

Na podstawie dwudniowych obrad Kongresu, wypracowany zostanie „Dekalog wychowania”, pod którym podpiszą się uczestnicy spotkania. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl