RE zaostrza przepisy w walce z terroryzmem 

Ministrowie spraw zagranicznych państw Rady Europy przyjęli we wtorek protokół do konwencji o walce z terroryzmem, który m.in. zakazuje obywatelom krajów europejskich podróżowania za granicę w celu przyłączania się do dżihadystów.

Dokument, podpisany na posiedzeniu w Brukseli, nakłada na państwa sygnatariuszy obowiązek zdelegalizowania pewnych czynów, w tym umyślnej przynależności do ugrupowania terrorystycznego, uczestniczenia w szkoleniu terrorystycznym czy podróżowania za granicę w celu przyłączenia się do konfliktu zbrojnego po stronie dżihadystów.

Ponadto państwa RE mają utworzyć sieć całodobowych komórek kontaktowych. Ma się do nich zgłaszać policja w sytuacji, gdy na terenie danego kraju ujęci zostaną „zagraniczni bojownicy” – poinformował sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland.

Nowe porozumienie pomoże krajom europejskim skuteczniej przeciwdziałać terroryzmowi dzięki „stworzeniu wspólnej podstawy prawnej” – przekonywał. Jak dodał, chodzi m.in. o uczynienie czynu karalnego z samego zamiaru uczestniczenia w akcie terroryzmu.

Protokół do uchwalonej w maju 2005 r. Konwencji Rady Europy o zapobieganiu terroryzmowi musi zostać jeszcze ratyfikowany przez poszczególne kraje RE; w życie ma wejść jeszcze w tym roku. Samą konwencję ratyfikowały dotychczas 44 kraje RE; nie uczyniły tego Liechtenstein, Monako i Czechy.

Z inicjatywą przyjęcia dodatkowego zapisu do istniejącej konwencji wyszła Belgia – sprawująca rotacyjne przewodnictwo w Radzie i jednocześnie europejski kraj z największą liczbą dżihadystów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

„Belgia jest głęboko zaniepokojona (kwestią terroryzmu)” – podkreślił szef belgijskiego MSZ Didier Reynders. Przypomniał, że „dokładnie naprzeciw budynku, w którym się znajdujemy, przed rokiem zradykalizowany w Syrii dżihadysta dokonał pierwszego zamachu w kraju”. W zamachu na Muzeum Żydowskie w Brukseli 24 maja 2014 r. zginęły cztery osoby.

Po posiedzeniu Reynders przekazał sześciomiesięczne przewodnictwo w Radzie Europy ministrowi spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny Igorowi Crnadakowi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl