fot. twitter.com/monika_przybysz

Raport „Wolność religijna na świecie 2021”

Wolność religijna jest naruszana w prawie jednej trzeciej państw na świecie. Z kolei w 26 krajach wyznawcy Chrystusa i innych religii są ofiarami krwawych prześladowań. Niepokojące dane przedstawia Raport „Wolność religijna na świecie 2021”. Dokument opracowało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Publikację omówiono dziś podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej na UKSW w Warszawie.

https://twitter.com/monika_przybysz/status/1463078260716228621

Z raportu wynika, że wśród 26 najbardziej prześladowanych państw znajduje się 12 krajów afrykańskich i 2 kraje azjatyckie – Chiny i Birma – „w których toczy się śledztwo w sprawie możliwego ludobójstwa”.

Dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. prof. Waldemar Cisło na konferencji wskazał, że problem dyskryminacji ze względu na wyznanie pojawia się również m.in. w Egipcie.

W Egipcie ciągle katoliccy Koptowie mają problem z uzyskaniem pozwolenia na budowę kościołów. Teraz jest troszkę lepiej, ale jeszcze kilka lat temu trzeba było czekać kilkadziesiąt lat na pozwolenie nawet na remont. Mamy ciągle problem z porywaniem młodych dziewcząt koptyjskich i wydawaniem na siłę za mąż, to jest problem bardzo duży, ponieważ dotyczący ok. 800 dziewcząt rocznie. Jest jeszcze dyskryminacja jeżeli chodzi o pracę, bo w dokumentach identyfikacyjnych z imienia można odczytać czy ktoś jest muzułmaninem czy chrześcijaninem – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło.

Dokument wyróżnia też, kto narusza wolność religijną. Są to przede wszystkim autorytarne rządy, islamski ekstremizm i religijno-etyczny nacjonalizm. Łącznie, w ramach prac nad raportem przeprowadzono badania w 196 krajach.

 

RIRM

drukuj