fot. flickr.com

Raport UE: przybywa narkotyków syntetycznych

W UE rośnie liczba tzw. narkotyków syntetycznych – wynika z raportu opublikowanego przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA). W 2014 r. na rynku pojawiały się średnio dwie tego typu nowe substancje na tydzień.

Według europejskiej agencji z siedzibą w Lizbonie, zapotrzebowanie na nowe substancje psychoaktywne, głównie narkotyki syntetyczne, wyraźnie nasiliło się po 2012 r. Spośród 450 tego rodzaju substancji znanych EMCDDA ponad połowa została zidentyfikowana w ciągu ostatnich trzech lat.

Europejski raport dowodzi, że szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie syntetyczne substytuty konopi indyjskich oraz amfetaminy. Tylko w 2013 r. na terenie UE skutecznie przeprowadzono 35 tys. akcji przejęcia takich substancji.

Jak poinformował João Goulão, przewodniczący zarządu EMCDDA, europejskie rynki narkotyków nie tylko szybko się rozwijają, ale i ewoluują. – Dowodzi tego fakt, że w 2014 r. wykryto ponad sto nowych substancji psychoaktywnych i przeprowadzono oceny ryzyka w odniesieniu do sześciu nowych narkotyków; obie liczby są rekordowe – wyjaśnił Goulão.

Z zaprezentowanego w Lizbonie raportu wynika, że choć w większości państw UE spożycie narkotyków syntetycznych jest nadal stosunkowo niskie, to jednak zjawisko niepokoi z uwagi na wysoki poziom toksyczności niektórych substancji.

„Głównym odbiorcą rosnącej na rynku liczby narkotyków syntetycznych są grupy osób, które sięgają również po kokainę, amfetaminę oraz ecstasy” – ujawniła w raporcie agencja.

Z szacunków EMCDDA wynika, że choć w krajach UE spożycie kokainy systematycznie spada, to wciąż jest ona najczęściej zażywanym narkotykiem. W ubiegłym roku sięgnęło po nią 3,4 mln dorosłych osób. Drugą substancją psychoaktywną o największej liczbie nabywców było ecstasy – 2,1 mln konsumentów.

Z raportu wynika, że najczęściej używanym przez Polaków środkiem psychoaktywnym są konopie indyjskie. Przynajmniej raz sięgnęło po nie 12,2 proc. osób w wieku od 15 do 64 lat. W przypadku amfetaminy odsetek ten wynosi 2,9 proc., ecstasy – 1,1 proc., zaś kokainy – 0,9 proc.

Według europejskiej agencji, największe pod względem ilościowym przejęcia przez polską policję narkotyków dotyczą konopi indyjskich – jako rośliny (około 70 tys. kg rocznie) i pod postacią marihuany (1243 kg).

Z tegorocznego raportu wynika, że coraz powszechniejszym kanałem dystrybucji środków psychoaktywnych jest w Europie internet. Jak obliczyło EMCDDA, mieszkańcy państw UE mogą nabywać je za pośrednictwem 651 stron w sieci. Kupują tam głównie narkotyki syntetyczne. Przykładem nowego narkotyku dostępnego w sprzedaży internetowej jest syntetyczny opioid Mt-45, który czasami sprzedawany jest na wagę.

PAP/RIRM

drukuj