Europejski Trybunał Obrachunkowy pozytywnie ocenia pomysł powiązania funduszy UE z praworządnością

Europejski Trybunał Obrachunkowy pozytywnie ocenia pomysł powiązania funduszy Unii Europejskiej z praworządnością. Wskazuje jednak, że  potrzebne są kryteria.

Europejski Trybunał Obrachunkowy wydał dziś opinię w sprawie przedstawionej w maju propozycji Komisji Europejskiej. Chodzi o to, by w przyszłym budżecie można było obciąć fundusze dla krajów wykazujących tzw. brak poszanowania dla praworządności.

Z zadowoleniem przyjmujemy propozycję, jednak wymaga ona poprawy, aby istniały jasne i konkretne kryteria, na podstawie których można by zastosować te środki – poinformował Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski wskazuje, że ta opinia nie musi mieć wpływu na dalszy bieg sprawy.

– To państwa członkowskie podejmują decyzję, a jak wiemy Polska nie wyrazi zgody na żaden budżet, w którym kryteria wydatkowania środków byłyby nieokreślone, byłyby rozmyte, a beneficjenci nie mieliby pewności, co do kryteriów, według których te środki będą wypłacane. Budżet unijny musi być przyjęty jednomyślnie. Jeśli strona wydatkowa miałaby być stroną niepewną, to w sposób osobisty zgody na taki budżet ze strony Polski, ale i wielu innych państw członkowskich nie będzie – powiedział Karol Karski.

2 maja KE przyjęła projekt budżetu UE na lata 2021-2027. Ma on wynieść niecały 1 bilion 300 mld euro.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl