fot. flickr.com

Raport KE: Polska bardziej innowacyjna, ale wciąż poniżej średniej UE

Polska jest coraz bardziej innowacyjna, jednak w dalszym ciągu plasujemy się poniżej średniej unijnej – wynika z raportu ,,Europejska tablica wyników innowacji” 2016 opublikowanego przez Komisję Europejską. Polska awansowała w tym roku na 23. pozycję. To o jedno miejsce wyżej w porównaniu do poprzedniego roku.

Z raportu wynika, że silną stroną naszego kraju są „Zasoby ludzkie” oraz „Inwestycje przedsiębiorstw”.

Polska zajęła miejsce obok takich państw jak Węgry, Litwa, Czechy, Włochy i Chorwacja. Liderami innowacyjności są Dania, Finlandia, Niemcy, Holandia i Szwecja. Na czele stoi Szwajcaria.

Prof. Jerzy Żyżyński, członek Rady Polityki Pieniężnej, mówi, że jest to ciągle dalekie miejsce w pomiarze innowacyjności, ale cieszy fakt pewnego postępu.

– Polscy pracownicy zarabiają bardzo mało w porównaniu z płacami w Unii Europejskiej. Praca ludzka jest bardzo nisko ceniona, a więc nie opłaca się zastępować tej pracy ludzkiej wyższą techniką. Często dzieje się tak, że lepiej wziąć tego zwykłego, prostego pracownika i zapłacić mu mniej i poprzez wydłużanie tej jego indywidualnej wydajności osiągać więcej. Innowacyjność opłaca się w wtedy, gdy ludzie dobrze zarabiają. Wtedy przedsiębiorstwa są bardziej innowacyjne i zastępują tę ludzką pracę. Ludzie angażują się wówczas w inną działalność i tak rośnie gospodarka. Przede wszystkim trzeba zrealizować ten program wyższych płac. Można powiedzieć, że jest pewien sygnał, że jakiś kierunek jest właściwy i że ten cel zostanie osiągnięty – zauważa prof. Jerzy Żyżyński.

Wynik w zakresie innowacji stanowi średnią z pomiaru wartości 25 wskaźników. W przypadku Polski skok w rankingu dotyczy 14 wskaźników.

RIRM

drukuj