Raport ekspertów ds. TK

Zespół Ekspertów ds. Problematyki Trybunału Konstytucyjnego złożył na ręce Marszałka Sejmu RP Pana Marka Kuchcińskiego raport, będący efektem jego pracy.

Komunikat

poniedziałek, 1 sierpnia 2016 12:03

Zespół Ekspertów ds. Problematyki Trybunału Konstytucyjnego złożył na ręce Marszałka Sejmu RP Pana Marka Kuchcińskiego raport, będący efektem jego pracy.

Raport składa się z trzech części:

Pierwsza odnosi się przede wszystkim do Opinii Komisji Weneckiej i analizuje jej stanowisko, a zarazem wskazuje na zbieżności i rozbieżności między rozumieniem przez Komisję Wenecką i Zespół Ekspertów poszczególnych fundamentalnych kwestii o charakterze ustrojowym.

Druga część jest poświęcona analizie wydarzeń, jakie wpisały się w powstanie i ewolucję konfliktu polityczno-prawnego powstałego wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, co – zdaniem Zespołu Ekspertów – pozwala zrozumieć lepiej jego istotę i rzutuje na ocenę prawną zaistniałych zdarzeń i podjętych przez poszczególne organy państwa działań prawnych oraz faktycznych.

Część trzecia zawiera dziesięć tez, wraz z ich uzasadnieniem, które stanowią propozycję Zespołu Ekspertów dla władzy ustawodawczej. Tezy te odnoszą się przede wszystkim do propozycji rozwiązań na poziomie ustawowym, jakkolwiek są w niej poruszone także zagadnienia dotyczące Konstytucji.

Marszałek Sejmu zdecydował o przekazaniu treści Raportu Zespołu Ekspertów w pierwszej kolejności Prezydentowi RP. Następnie Raport został opublikowany w załączniku, tak by mógł dotrzeć do wiadomości wszystkich zainteresowanych.

Przyjmując Raport, Marszałek Sejmu wyraził członkom Zespołu Ekspertów podziękowanie za ich pracę.

Raport dostępny [tutaj].

sejm.gov/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl