Radni Katowic apelują do prezydenta ws. Konwencji RE

Radni Katowic wystosowali apel do prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby nie podpisywał ustawy o ratyfikacji ideologicznej Konwencji Rady Europy o rzekomym przeciwdziałaniu przemocy.

Oświadczenie rady miasta w sprawie apelu do Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego o nie podpisywanie ustawy Sejmu RP o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o przemocy wobec kobiet i przemocy domowej zostało w środę przyjęte przez radnych. Jego inicjatorem jest katowicki klub PiS, który poparło także  Forum Samorządowe i Piotr Uszok. Przeciw przyjęciu oświadczenia była PO.

Radni stwierdzili, że przemycane przez konwencję treści stoją w sprzeczności z wyznawanymi przez ogół obywateli wartościami.

Były wiceprezydent miasta, a obecnie radny PiS-u Michał Luty wskazał na ideologiczny charakter dokumentu, który budzi wiele wątpliwości w społeczeństwie.

Na szereg wątpliwości budzący poważne skutki społeczne i brak powszechnego konsensusu powołali się radni w swoim apelu.

„W naszej ocenie Konwencja pod pozorem ochrony przed przemocą w rzeczywistości forsuje niebezpieczne i patologiczne zmiany w podstawowych instytucjach życia społecznego jakimi są rodzina i małżeństwo. Jest to całkowicie sprzeczne z naszą tradycją, wyznawanymi przez ogół wartościami i zapisami Konstytucji RP” – podkreślili radni.

Sprzeciw wobec projektu zgłosił radny PO Witold Witkowicz, który twierdził, że przyjęcie takiego oświadczenia jest ośmieszające dla miasta.

Po uchwaleniu ustawy przez Sejm prezydent Komorowski powiedział, że nie przewiduje problemu z jej podpisaniem, jednak zaznaczył, że przyjrzy się dokładnie treści konwencji pod kątem zgodności z konstytucją i wpływu na polskie prawo. Zaznaczył, ze należy bliżej przyjrzeć się konwencji, ze względu na emocje, jakie budzi w społeczeństwie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl