fot. pixabay.com

Katowice: Dziś kolejne rozmowy przedstawicieli rządu ze związkami zawodowymi górników

W Katowicach odbędą się dziś rozmowy przedstawicieli rządu z górniczymi związkami zawodowymi. Tematem rozmów ma być bieżąca sytuacja branży górniczej. W ubiegłym tygodniu resort aktywów państwowych poinformował o przejściu do kolejnego etapu na drodze do transformacji górnictwa węgla kamiennego.

Po rozmowach wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika w Komisji Europejskiej uzgodniono, że Polska jak najszybciej (nawet w styczniu) złoży wniosek notyfikacyjny zawierający wszystkie elementy systemu pomocowego dot. górnictwa. KE zadeklarowała, że niezwłocznie przystąpi do rozpatrzenia wniosku w najkrótszym możliwym terminie – przekazał resort. [czytaj więcej]

Przewodniczący górniczej „Solidarności”, Bogusław Hutek, oczekuje konkretnych informacji dot. możliwości uruchomienia środków finansowych na górnictwo.

– Dla mnie najważniejszym pytaniem jest: czy od 1 stycznia 2022 roku będzie można subsydiować, czyli dopłacać do bieżącej produkcji w spółkach węglowych (nie tylko w Polskiej Grupie Górniczej, ale także w grupach węglowych), które są dziś częścią spółek energetycznych – są ich „spółkami córkami”? To jest dla nas najważniejsza kwestia. Jeżeli tego nie będzie, to będziemy musieli uznać, że rząd złamał porozumienia umowy społecznej. Czekamy na decyzję wicepremiera Jacka Sasina, bo są możliwości, aby od 1 stycznia nas dofinansowywać – ocenił Bogusław Hutek.

W maju tego roku przedstawiciele rządu i górnicze związki zawodowe podpisały umowę społeczną, która jest podstawą polskich propozycji dotyczących pomocy dla górnictwa.

Dokument określa tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego do końca 2049 roku, gwarantuje górnikom pracę do emerytury oraz osłony socjalne dla odchodzących z pracy.

RIRM

drukuj