fot. M. Borawski/M. Marek/Nasz Dziennik

Rada Krajowa PO przyjmie dziś regulamin wyborczy

Dziś zbierze się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Ma ona przyjąć regulamin oraz terminy dotyczące procedury wyborów przewodniczącego partii.

Obecnie funkcję przewodniczącego PO pełni premier Ewa Kopacz, która ponownie ma ubiegać się o to stanowisko. Jednym z jej konkurentów  jest szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Wczoraj Ewa Kopacz bezskutecznie starała się o stanowisko szefa KP PO. Decyzją Platformy funkcję tę obejmie Sławomir Neuman, który pokonał premier stosunkiem głosów 94 do 72.

Ta sytuacja pokazuje, że w PO schetynowcy stanowią większość – zauważa dr Agnieszka Łukasik-Turecka, politolog.

– Ta wewnętrzna opozycja PO w tym momencie, właśnie podczas głosowania na szefa Klubu Parlamentarnego, ujawniła się, ba – pokazała swoją siłę. W moim odczuciu może to źle wróżyć dla Ewy Kopacz. Oczywiście jest również kwestia czasu – czy Ewa Kopacz wyciągnie jakieś wnioski, czy uda się jej przekonać jakoś do siebie, przeciągnąć na swoją stronę część działaczy, którzy w tym momencie popierali Sławomira Neumana. Jeżeli nie, to raczej jest prawdopodobne, że to Grzegorz Schetyna przejmie schedę po Ewie Kopacz – ocenia politolog.

Najprawdopodobniej, jak wynika z zapowiedzi szefa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Andrzeja Halickiego, głosowanie ws. lidera PO odbędzie się na przełomie tego i przyszłego roku.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że ostatecznie upadła koncepcja przeprowadzenia wyborów na wszystkich szczeblach, o której pod koniec października mówiła premier Ewa Kopacz.

RIRM

drukuj