fot. Autorstwa FASTILY - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66927015

PSP: Od początku miesiąca 2 śmiertelne ofiary czadu

Od początku miesiąca dwie osoby zmarły w wyniku zatrucia czadem, a ponad 50 zostało poszkodowanych – podała Państwa Straż Pożarna.

PSP poinformowała, że od 1 października br. doszło do 181 zdarzeń związanych z ulatnianiem się tlenku węgla z pieców.

„Liczba rannych osób: 51, liczba ofiar śmiertelnych: 2” – przekazali na swoim Twitterze strażacy.

Jak co roku od 1 października – umownej daty rozpoczęcia sezonu grzewczego – PSP rozpoczęła kolejną edycję kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, która potrwa do końca marca 2022 roku.

Strażacy przypominają, że do podstawowych zasad bezpieczeństwa należą okresowe kontrole polegające na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji.

W przypadku instalacji gazowej oraz przewodów kominowych – dymowych, spalinowych i wentylacyjnych – kontrole takie powinny być wykonywane, co najmniej raz w roku, a w budynkach o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektach budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2– co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada.

Niezbędne jest również usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego. W przypadku palenisk na paliwa stałe, np. pieców na węgiel lub drewno – co najmniej raz na trzy miesiące; w przypadku palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym, np. w piecach gazowych lub olejowych – co najmniej raz na sześć miesięcy.

„Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa rekomendujemy stosowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno, w tym z kominkami lub piecykami gazowymi, dodatkowo zaleca się instalowanie czujników tlenku węgla” – powiedział bryg. Karol Kierzkowski z PSP.

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl