PSP apeluje o konieczności stosowania czujników tlenku węgla
Strażacy przypominają o konieczności stosowania czujników tlenku węgla. Dane dotyczące zatruć czadem są alarmujące.
Strażacy ostrzegają, że tlenek węgla jest bezwonny i niewidoczny. Objawy zatrucia to m.in. ból głowy, nudności, osłabienie, a w skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i śmierci. Aby zapobiegać zatruciu należy regularnie sprawdzać instalacje gazowe oraz wentylacyjne, nie zaklejać kratek wentylacyjnych, a także regularnie wietrzyć pomieszczenia.
Ważnym elementem ochrony jest również zainstalowanie czujki tlenku węgla, która w porę ostrzeże przed niebezpieczeństwem.
– Czujki ratują życie, dlatego przypominamy i apelujemy, żeby czujki tlenku węgla znajdowały się w domach, szczególnie tam, gdzie jest piec gazowy lub piec na węgiel, bo cały czas to niebezpieczeństwo jest wysokie. Apelujemy o ostrożność, temperatury wciąż są bardziej zimowe niż wiosenne – mówił rzecznik prasowy komendanta głównego PSP, starszy brygadier Karol Kierzkowski.
Tylko w miniony weekend strażacy byli wzywani do 41 mieszkań, w których pojawił się czad. Śmiertelnie zatruły się nim 2 osoby. W zeszłym roku z powodu zatrucia czadem zmarły w sumie 52 osoby.
RIRM


