W przyszłym tygodniu prezydenccy ministrowie w USA

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w przyszłym tygodniu udają się do USA; w Waszyngtonie spotkają się z przedstawicielami amerykańskiej administracji. Wśród tematów rozmów ma być kwestia ewentualnego spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

Soloch wylatuje do Waszyngtonu w niedzielę. Jego wizyta potrwa do czwartku.

„Część wizyty będę odbywał wspólnie z panem ministrem Szczerskim jako szefem gabinetu prezydenta. Razem odbędziemy spotkania z podsekretarzem stanu ds. politycznych w Departamencie Stanu Thomasem Shannonem i przede wszystkim z doradcą prezydent USA ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Herbertem McMasterem” – zapowiedział szef BBN w rozmowie z PAP.

Soloch zaznaczył, że spotkanie z McMasterem będzie ważne nie tylko z punktu widzenia polskiej polityki zagranicznej, ale także bezpośrednio BBN.

„To jest istotne, bo pozwoli nam nawiązać relacje z zapleczem amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Takich relacji nie było od wielu lat. Za prezydentury Baracka Obamy nie doszło do spotkania na takim szczeblu” – podkreślił szef BBN.

„Spodziewamy się, że tematem rozmów będzie głównie realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, współpraca polsko-amerykańska w sprawach bezpieczeństwa” – zapowiedział Soloch.

„Tematem rozmów mogą być też kwestie związane z ewentualnym spotkaniem prezydentów Polski i USA. Stąd obecność ministra Szczerskiego jako szefa gabinetu prezydenta, jednocześnie odpowiedzialnego za sprawy międzynarodowe, który bezpośrednio koordynuje tę sprawę” – dodał Soloch.

Szef BBN ma także zaplanowane spotkanie w Pentagonie (szczegóły są jeszcze dogrywane). Będzie rozmawiał także z przedstawicielami amerykańskich think tanków: prezes Institute for the Study of War dr Kimberly Kagan, prezesem Jamestown Foundation dr. Phillipem Karberem i dyrektorem Center for Security Studies na Georgetown University Brucem Hoffmanem.

W programie wizyty szefa BBN są także spotkania z wybranymi kongresmenami oraz przedstawicielami firm zbrojeniowych zainteresowanych uzyskaniem w Polsce kontraktów. Soloch podkreślił, że zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego są w kompetencji MON, a rolą BBN jest w tym wypadku wsparcie dla działań rządu. Podkreślił przy tym, że jednym z elementów polityki prezydenta jest wspieranie efektywnej współpracy przemysłów obronnych z uwzględnieniem interesów polskiej zbrojeniówki.

„Będę miał także okazję porozmawiać z naszym nowym attaché obrony w Waszyngtonie” – powiedział Soloch.

W środę stanowisko to objął gen. bryg. pilot Cezary Wiśniewski, który do USA przyleciał dzień wcześniej. Obsada stanowisk attaché obrony w kluczowych państwach NATO, m.in. w USA, była tematem jednego z listów, jakie prezydent wysłał w połowie marca do szefa MON Antoniego Macierewicza.

Szczerski będzie przebywał z wizytą w USA między 26 a 28 kwietnia. W planach jego wizyty są m.in. spotkania z przedstawicielami administracji prezydenta USA Donalda Trumpa i kongresmenami w Waszyngtonie oraz rozmowy w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Szczerski mówił we wtorek PAP, że podczas rozmów w Waszyngtonie „na pewno pojawi się temat kalendarza spotkań w najbliższym czasie”. Szczerski pojedzie do Waszyngtonu z Meksyku, po zakończeniu oficjalnej wizyty prezydenta Dudy w tym kraju.

Na czwartkowej konferencji prasowej szef gabinetu prezydenta poinformował, że podczas swojej wizyty w USA będzie rozmawiał w Białym Domu, w Departamencie Stanu, w Pentagonie na temat relacji polsko-amerykańskich.

„A także po prostu na temat też relacji między dwoma ośrodkami prezydenckimi – polskim i amerykańskim” – zaznaczył.

Jak podkreślił, w Nowym Jorku będzie kontynuował kampanię na rzecz wsparcia kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W lutym w Waszyngtonie Szczerski przekazał w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy i prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović zaproszenie dla prezydenta Trumpa do złożenia wizyty w Polsce. Jak wówczas informowano, przywódcy Polski i Chorwacji chcieliby, aby wizyta prezydenta Trumpa odbyła się podczas zaplanowanego na lipiec we Wrocławiu Forum Państw Trójmorza. To wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.

Od środy z pierwszą oficjalną wizytą dwustronną w Waszyngtonie od czasu objęcia prezydentury Stanów Zjednoczonych przez Trumpa przebywał szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski. W piątek w Warszawie przewodniczący Izby Reprezentantów USA Paul Ryan będzie rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło.

Ostatnia oficjalna rozmowa, w której uczestniczyli szef BBN i doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego odbyła się w 2007 r. Stało się to podczas spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z prezydentem USA George’em W. Bushem w Waszyngtonie, w którym uczestniczyli także szef BBN Władysław Stasiak i doradca amerykańskiego prezydenta Stephen Hadley.

W przeszłości doradcami amerykańskich prezydentów ds. bezpieczeństwa narodowego byli m.in. Henry Kissinger, Zbigniew Brzeziński, Colin Powell, Condoleezza Rice, a podczas ostatniej kadencji prezydenta Obamy – Susan Rice. Prezydent Trump początkowo mianował na to stanowisko gen. Michaela Flynna. 13 lutego zrezygnował on jednak ze stanowisko, bo okazało się, że zataił przed wiceprezydentem i przedstawicielami FBI swoje kontakty z rosyjskim ambasadorem w USA. Tydzień później stanowisko to objął gen. McMaster.

McMaster ma 54 lata. Jest absolwentem West Point, ma też doktorat z historii Uniwersytetu Karoliny Północnej. Walczył w pierwszej wojnie nad Zatoką Perską.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl