fot. PAP/EPA

Przyszłość relacji polsko-rosyjskich

Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin, stwierdził, że opowiada się za konstruktywnym podejściem w relacjach z Polską, a trudne kwestie można rozwiązać, działając na zasadzie uwzględniania interesów obu stron. Takie deklaracje Władimir Putin wygłosił z okazji przyjęcia nowych ambasadorów.

Wśród dyplomatów, którzy wręczyli listy uwierzytelniające prezydentowi Rosji, był Krzysztof Krajewski, nowy przedstawiciel Polski w Moskwie.

W przemówieniu Władimir Putin zaznaczył, że kontakty polsko-rosyjskie mogłyby być bardziej merytoryczne i konstruktywne.

W tym kontekście prof. Romuald Szeremietiew wskazał, że to nie Polska odpowiada za pogarszanie się stosunków między oboma państwami.

– Polska niewątpliwie chce dobrych relacji z Rosją. Polska nie jest agresywną stroną, która zajmuje Ukrainę i Białoruś. Nie mamy żadnych planów do budowania polskiego imperium. Rosja takie plany ma. Dla mnie to są tylko słowa. Oznacza to, że prezydent Rosji przyjmuje nowego polskiego ambasadora i przy takiej okazji mówi różne eleganckie rzeczy, bo przecież nie spyta: „Po co Pan tu przyjechał?”. Jeżeli słowa prezydenta Putina rzeczywiście są wynikiem przemyślenia tego, jaka ma być nasza wspólna relacja, to nic nie przeszkadza, aby to zrealizował – powiedział prof. Romuald Szeremietiew.

Relacje polsko-rosyjskie od kilku lat nie należą do najlepszych. Jedną z przyczyn była katastrofa smoleńska oraz późniejsze utrudnianie prób jej zbadania i wyjaśnienia. Inną przyczyną napiętych relacji między Warszawą a Moskwą jest budowa drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2 na Bałtyku. Polska stanowczo sprzeciwia się tej inwestycji.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl