fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Duda w Bułgarii. Będzie uczestniczył w spotkaniu grupy Arraiolos

Prezydent Polski Andrzej Duda przybył do Bułgarii, gdzie weźmie udział w spotkaniu szefów państw grupy Arraiolos. W środę i czwartek przywódcy będą rozmawiać o tym, jak odzyskać zaufanie obywateli do Unii Europejskiej, oraz o euroatlantyckiej integracji Bałkanów.

Podczas wizyty w Bułgarii prezydentowi towarzyszy pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda.

W spotkaniu państw grupy Arraiolos wezmą udział prezydenci Polski, Malty, Bułgarii, Słowenii, Włoch, Portugalii, Łotwy, Niemiec, Węgier i Finlandii – wynika z informacji PAP uzyskanych w KPRP.

„Grupa Arraiolos skupia prezydentów państw niesprawujących bezpośrednio władzy wykonawczej, ale posiadających silną legitymację demokratyczną dla swojego urzędu” – powiedział PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Minister ocenił, że dziś w Europie potrzeba dyskusji.

„Jest pilna potrzeba i decyzji politycznych, i działań politycznych, ale przede wszystkim jest pilna potrzeba, by Europa znowu znalazła pomysł na samą siebie” – powiedział K. Szczerski.

Polityk uważa, że mamy nie tylko kryzys wywołany Brexitem, problemem migrantów, przyszłością strefy euro, ale także bardzo poważny deficyt idei europejskich.

Podczas dwudniowego XII spotkania prezydentów państw grupy Arraiolos w Płowdiwie i Sofii odbędą się m.in. sesje robocze „Jak zwiększyć zaufanie do UE w czasach rosnącego ryzyka i braku stabilności w porządku międzynarodowym?” oraz „Bałkany – historyczna transformacja: od miejsca rozgrywek interesów Wielkich Mocarstw do zintegrowanej części Zjednoczonej Europy”. Po zakończeniu obrad w czwartek przewidziano konferencję prasową przywódców.

Nieformalne spotkania prezydentów państw grupy Arraiolos zostały zapoczątkowane w październiku 2003 roku, kiedy to na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio przywódcy spotkali się w miejscowości Arraiolos. W 2013 roku spotkanie odbyło się w Krakowie, a w ubiegłym roku w niemieckich miastach, Erfurt i Eisenach.

PAP/RIRM

drukuj