Przyśpieszenie prac nad powołaniem Nowej Kompani Węglowej

Górnicza „Solidarność” jest zaniepokojona przyspieszeniem prac nad powołaniem Nowej Kompani Węglowej i przenoszeniem kopalń do innych spółek. Restrukturyzacja spółki to efekt podpisanego przez rząd i związki zawodowe porozumienia, które nastąpiło na początku tego roku.

Kazimierz Grajcarek przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki zauważa, że proces restrukturyzacji miał zakończyć się we wrześniu. Rząd chce teraz jednak cały proces skończyć już pod koniec czerwca. Związkowcy obawiają się o los pracowników.

–  Będzie to zrobione bardzo szybko, natomiast, jeśli bardzo szybko to naszym zdaniem nieprecyzyjnie. Do tego potrzebne są podpisane porozumienia, dotyczące przejścia tych załóg oraz zasad, na jakich przejdą, układu zbiorowego pracy oraz regulaminów, które miałyby obowiązywać w nowych spółkach. To wszystko musi być uzgodnione z naszym pracodawcą. Jeśli jednak będzie takie przyśpieszenie, to zdajemy sobie doskonale sprawę, że w okresie jednego miesiąca, czy nawet dwóch miesięcy, nie jesteśmy w stanie tych wszystkich dokumentów nie tylko podpisać, ale przede wszystkim wynegocjować dobrych warunków. Więc tutaj obawiamy się, że spółki węglowe przyjdą z gotowymi propozycjami. – ocenił Kazimierz Grajcarek.

Polskie Inwestycje Rozwojowe jak na razie są jedynym podmiotem, który chce zainwestować w Nową Kompanię Węglową.  Resort Skarbu Państwa szacuje, że w tym roku nowy podmiot będzie potrzebował 800 mln zł kapitału, a do końca przyszłego roku łącznie 2 mld zł. W skład nowej spółki ma wejść 11 kopalń.

RIRM

drukuj