Przyjedź i zobacz

Z Tomaszem Śliwińskim, kierownikiem warsztatów dla młodzieży organizowanych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, rozmawia Katarzyna Cegielska

Zakończyły się kolejne warsztaty dla młodzieży w WSKSiM. Warto było?

– Warsztaty charakteryzują się otwartością na młodzież, która chce zobaczyć WSKSiM. Młodzi mogą przez te trzy dni poczuć klimat naszej uczelni, pobyć ze studentami, porozmawiać z nimi; opiekunami na stacjonarnych warsztatach są głównie studenci z uprawnieniami wychowawcy. A przy okazji licealiści mogą doskonalić swoje umiejętności w różnych dziedzinach. Nasze warsztaty zawsze są wszechstronne. W zakończonej edycji młodzież uczestniczyła w warsztatach muzycznych, na których szkoliła śpiew i grę na instrumentach w zespole, w zajęciach tanecznych, aktorskich, warsztatach z zakresu komunikacji społecznej oraz oczywiście dziennikarskich uwzględniających wszystkie dziedziny – prasę, radio i telewizję.

Co przekonuje młodych, by kilka wolnych dni spędzić na intensywnych zajęciach?

– Młodzież zawsze podkreśla to, że przede wszystkim jest słuchana przez wykładowców, że jest traktowana bardzo serio. Kiedy zwraca się do mistrzów, to oni bardzo poważnie i fachowo podchodzą do podniesionych problemów. Odbierają to bardzo pozytywnie, o czym świadczy fakt, że młodzież wraca do nas na kolejne warsztaty, a później także na studia. Rodzinna atmosfera, która panuje podczas zajęć, bardzo sprzyja pracy i zawieraniu przyjaźni.

Które zajęcia młodzież najbardziej ceni?

– Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Jednym podobają się różnorodne zajęcia, innym jakieś konkretne, np. obróbki dźwięku, a jeszcze inni podkreślają to, że dbamy o formację uczestników. Zawsze są dostępni kapłani, którzy mają czas porozmawiać, wyspowiadać, zająć się młodzieżą. Codziennie jest Msza Święta. Troszczymy się także o ducha. Podczas ostatniej edycji, zakończonej przed kilkoma dniami, specjalnie dla warsztatowiczów Teatr Studencki „Dobry Wieczór” wystawił swoją najnowszą sztukę „Fircyk w zalotach”. Została ona bardzo pozytywnie odebrana, a młodzież spędziła naprawdę udany wieczór.

Kiedy odbędą się kolejne warsztaty?

– W wakacje, w sierpniu. Termin zostanie ogłoszony i podany na stronie internetowej www.wsksim.edu.pl. Zapraszamy także do organizowania takich spotkań w terenie. W tym celu prosimy kontaktować się z uczelnią.

Dziękuję za rozmowę.

drukuj