Przygotowania do szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach

Trwają przygotowania do szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Celem COP24 jest wypracowanie rozwiązań, które przyczynią się do redukcji emisji dwutlenku węgla.

Już w grudniu w Katowicach rozpocznie się Szczyt Klimatyczny ONZ, znany także jako COP 24. Podczas debaty zostanie przyjęty tzw. pakiet implementacyjny.

– Ma to być dokument jasny, który stanowić będzie podwaliny pod działania państw. To, co zapisane zostanie językiem prawnym w Katowicach, musi być wystarczająco jednoznaczne i czytelne, żeby stanowiło dobrą podstawę do działania w następnych latach – wyjaśnia wiceminister środowiska Michał Kurtyka.

Rozwiązania mają być wdrożone do 2020 roku. Dzięki temu w 2050 roku mamy osiągnąć neutralność klimatyczną – dodaje były minister środowiska profesor Jan Szyszko.

– To jest to motto porozumienia paryskiego, które mówi, że tyle mamy emitować CO2, ile możemy go pochłonąć poprzez żywe zasoby przyrodnicze – mówi prof. Jan Szyszko.

Na ubiegłorocznej konferencji COP23 to właśnie ówczesny minister środowiska przedstawiał propozycje Polski w sprawie redukcji dwutlenku węgla.

– Jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie dokonać zmniejszenia koncentracji CO2 w atmosferze mając do tego dwa działania: z jednej strony redukcję emisji, na bazie nowych technologii, na bazie innowacyjności i wykorzystanie CO2 jako surowca do regeneracji lasów, regeneracji gleb – dodaje.

Ale to nie jedyny cel Polski. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość polskich kopalni. Kraje Unii Europejskiej dotychczas oczekiwały od Polski rezygnacji z węgla.

– Tu jest różnica poglądów, jeśli mówimy o dekarbonizacji. Bo my, jako Polska, nie możemy zgadzać się na dekarbonizację – wskazuje doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska Paweł Sałek.

Bo każdy kraj ma prawo do własnej polityki paliwowej, a czyste środowisko wcale nie musi oznaczać likwidacji kopalń. Te dla Polski są kluczowe –zaznaczył koordynator międzyzwiązkowego zespołu ds. PRE_COP24 Kazimierz Grajcarek.

– Jesteśmy bezpieczni energetycznie, bo mamy własny nośnik energii. Po drugie, tworzy dziesiątki tysięcy stanowisk pracy w samym górnictwie i wokół górnictwa – podkreśla Kazimierz Grajcarek.

To, czy Polska obroni swoje interesy będzie zależało od rządu – powiedział koordynator międzyzwiązkowego zespołu do spraw PRE_COP24 Kazimierz Grajcarek.

– Jeśli rząd Polski będzie chciał obronić, to obroni – dodaje.

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach potrwa od 3 do 14 grudnia tego roku. Polska będzie organizatorem wydarzenia już po raz trzeci. Weźmie w nim udział kilkanaście tysięcy osób z ponad 190 krajów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl