fot. PAP/Andrzej Grygiel

Katowice: 1 października rusza budowa obiektów tymczasowych dla COP24

1 października w Katowicach rozpocznie się budowa obiektów tymczasowych pod kątem przeprowadzenia szczytu klimatycznego COP24 – poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

We wtorek w Katowicach gościła techniczna misja ONZ, która sprawdzała stan przygotowań do organizacji COP24. Odbyło się także spotkanie z przedstawicielami Międzynarodowych Targów Poznańskich, które zostały ogłoszone partnerem technologicznym tego wydarzenia.

Minister Kowalczyk przypomniał, że to MTP pomagały organizować dotychczasowe szczyty klimatyczne w Polsce: w Poznaniu oraz w Warszawie.

– Zgodnie z ustawą o organizacji COP24 zostały wyłonione jako ten operator logistyczny, który, z jednej strony, dał warunki dobre cenowo i z drugiej strony, (wykazał się) wielkim doświadczeniem. Po zapoznaniu się z prezentacją, z harmonogramem prac jesteśmy przekonani, że wszystko pójdzie zgodnie z (tym) harmonogramem. Tu za kilkanaście dni zacznie się plac budowy. Będą konstruowane tymczasowe obiekty, dlatego że te powierzchnie, które są bardzo duże – zarówno w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, jak i w Spodku – nie są wystarczające na tak olbrzymią konferencję. Stąd jeszcze niespełna 40 tys. metrów kw. powierzchni, którą trzeba wykonać – wyjaśnił minister.

Blisko dwutygodniowy szczyt COP24 będzie się odbywał w Katowicach 3-14 grudnia bieżącego roku. Konferencje Stron to najwyższy organ Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu uprawniony do sprawdzania realizacji jej postanowień.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

RIRM

drukuj