Cztery ule stanęły przy Muzeum Śląskim w Katowicach

Miejska pasieka stanęła przy Muzeum Śląskim w Katowicach. Pszczoły mieszkać będą do końca lipca w czterech ulach zlokalizowanych w północnej części terenu muzeum. W tym czasie odbywać się będą również warsztaty pszczelarskie.

„Będziemy zaglądać do ula, opowiadać o procesie powstawania miodu, składzie i biologii rodziny pszczelej, która jest fascynującą, demokratyczną strukturą, wciąż nie do końca przez człowieka poznaną” – powiedział we wtorek PAP Łukasz Przybył z Pszczelarium Katowice, który poprowadzi warsztaty.

W każdym ulu jest ok. 50 tys. pszczół, z czego tylko jedna trzecia to pszczoły lotne – reszta pozostaje wewnątrz ula. Pracują w promieniu do dwóch kilometrów od ula, znacznie wpływając na wzrost zapylenia roślin.

Obecna siedziba Muzeum Śląskiego powstała przed kilkoma laty na terenie zajmowanym kiedyś przez kopalnię „Katowice”, w ścisłym centrum Katowic, w pobliżu hali Spodka i przelotowych tras. Przybył jest jednak spokojny o jakość miodu.

„Było wiele badań na ten temat, ich wyniki są uspokajające. Miód produkowany w centrach miast jest czysty, pszczoły dbają o to, bo to zapas jedzenia dla całej rodziny” – wyjaśnił.

Nie ma też obaw o pożywienie dla pszczół – teren wokół Muzeum Śląskiego został zaprojektowany pod potrzeby owadów zapylających, rosną tam miododajne rośliny, dobrane też pod względem terminów kwitnienia tak, by pszczoły mogły kolejno z nich korzystać.

Przez cały lipiec przy Muzeum Śląskim będą się odbywać warsztaty pszczelarskie „Tajemnice pszczelego ula”. Przeznaczone dla dzieci zajęcia odbywać się będą przy otwartych ulach, a uczestnicy będą brać udział w typowych pracach pszczelarskich z udziałem żywych owadów.

Rodziny z dziećmi będą mogły wziąć w nich udział w niedziele, 8 i 22 lipca. Zajęcia dla grup zorganizowanych zaplanowano na lipcowe środy – 4, 11 i 18 lipca.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl