fot. twitter.com/BiuroPrasowePGG

Spotkanie w sprawie programu naprawczego dla PGG – w najbliższy wtorek w Katowicach

Spotkanie poświęcone prezentacji programu naprawczego dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG) odbędzie się w najbliższy wtorek w Katowicach – wynika z nieoficjalnych informacji górniczych związków zawodowych. Inicjatorem rozmów jest resort aktywów państwowych.

Podczas zaplanowanego na 28 lipca spotkania zarząd Polskiej Grupy Górniczej SA przedstawi prezentację dotyczącą dalszego funkcjonowania spółki – wynika z zaproszenia, otrzymanego w czwartek przez liderów górniczych central.

Pierwotnie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaprosił przedstawicieli reprezentatywnych górniczych związków na spotkanie w czwartek w Warszawie. Do rozmów jednak nie doszło, ponieważ związkowcy zażądali, by rozmowy na temat programu naprawczego dla PGG i całej branży odbyły się w Katowicach, z udziałem wszystkich organizacji związkowych, które cztery lata temu podpisały się pod porozumieniem powołującym PGG, a nie tylko największych związków.

W miniony wtorek związkowcy wysłali list w tej sprawie do wicepremiera Jacka Sasina, tym samym odrzucając zaproszenie na czwartkowe spotkanie w stolicy. W odpowiedzi otrzymali zaproszenie na spotkanie 28 lipca w Katowicach. Miejscem rozmów ma być siedziba Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

16 lipca górnicze związki zażądały pilnego spotkania z szefem rządu w sprawie katastrofalnej – jak ocenili związkowcy – sytuacji Polskiej Grupy Górniczej. W piśmie do premiera zarzucili Ministerstwu Aktywów Państwowych i szefowi tego resortu Jackowi Sasinowi bezczynność wobec problemów sektora wydobywczego, a dalsze rozmowy z Jackiem Sasinem uznali za bezcelowe.

Dzień później Ministerstwo Aktywów Państwowych zaproponowało reprezentatywnym górniczym związkom zawodowym termin 23 lipca na spotkanie i prezentację planu naprawczego PGG. Resort poinformował wówczas, że opracowany już plan naprawczy dla PGG spełnia kilka kluczowych przesłanek.

„Jest realny, gwarantuje funkcjonowanie rentownych jednostek w dłuższym horyzoncie czasowym oraz zapewnia racjonalność ekonomiczną działania spółki. Ważnym elementem planu jest dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego zatrudnionych pracowników” – oceniło MAP.

Jak podano w piątkowym komunikacie resortu, Agencja Rezerw Materiałowych utworzy rezerwę strategiczną węgla kamiennego na cele energetyczne, a szacowana wartość węgla na potrzeby utworzenia tej rezerwy wynosi ok. 130 mln zł netto. Ministerstwo zadeklarowało „pełne wsparcie i zaangażowanie w dialog społeczny”.

„Najważniejsze jest wypracowanie rozwiązań, które będą brały pod uwagę realia ekonomiczne i będą cieszyły się wsparciem wszystkich stron dialogu” – podał resort.

MAP podkreśliło także, że rząd przygotowuje strategię transformacji sektora energetycznego, która zostanie przedstawiona „niebawem”. Przyjęcie strategii określi nie tylko model energetyki na najbliższe dziesięciolecia, ale stworzy perspektywę funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego i brunatnego – podało ministerstwo.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl