Polska Grupa Górnicza rozpoczyna działalność

Dziś swoją działalność rozpoczyna Polska Grupa Górnicza, przejmując 11 kopalń i 4 zakłady zagrożonej upadłością Kompanii. W sumie do Polskiej Grupy Górniczej przejdzie 32,5 tys. pracowników.  

– To jest bardzo ważny dzień, historyczny moment dla Polskiego górnictwa, ale też dla polskiej gospodarki. Ja chcę przede wszystkim powiedzieć, że mam ogromną satysfakcję, że słowo dane w kampanii wyborczej Śląskowi, górnikom, słowo, które dało Prawo i Sprawiedliwość teraz spełnia się, dotrzymujemy słowa – mówiła premier Beata Szydło.

Powstanie PGG to efekt porozumienia, jakie zawarli wcześniej związkowcy z kompanii z zarządem spółki. Strona społeczna zgodziła się m.in. na zawieszenie wypłat tzw. czternastej pensji przez dwa lata. Wszystkie inne dodatkowe świadczenia oraz wysokość wynagrodzeń mają zostać utrzymane co najmniej do 1 stycznia 2018 roku.

– Podpisane porozumienie to jest dopiero wstęp do tego, co właściwie się stanie z polskim górnictwem, jak ono właściwie będzie zarządzane. To, że powstała Grupa – to dobrze. To, że nasi związkowcy i pracownicy musieli zrezygnować z wielu swoich uprawnień – to źle, że musieli, ale dobrze, że z tego zrezygnowali, broniąc swoich miejsc pracy i tutaj należy im się podziękowanie – zaznaczył Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

W skład nowej spółki wjedzie 11 kopalń i 4 załkały należące do Kompanii Węglowej. Wśród firm energetycznych, które zainwestują w PGG są spółki PGE, Energa oraz PGNiG Termika. Udziałowcem Grupy będzie też katowicki Węglokoks.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl