Wiceszef MSWiA wystosował list z okazji święta strażaków

Strażacy są zawsze pierwsi, gdy zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie, mienie czy środowisko – napisał wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński w liście do strażaków z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka, który przypada 4 maja. Zapewnił, że poprawa ochrony przeciwpożarowej to priorytet rządu.

„W dniu waszego święta życzę wam, funkcjonariuszki i funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej, byście wciąż z niesłabnącym oddaniem i poświęceniem służyli ludziom i naszej ojczyźnie” – napisał Zieliński w liście do strażaków, przekazanym w niedzielę.

Wiceszef MSWiA docenił poświęcenie i służbę strażaków, którzy poświęcają swoje zdrowie, a często także życie, żeby pomóc innym.

„Jesteście zawsze pierwsi tam, gdzie zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie, mienie czy środowisko. Nawet w najtrudniejszych warunkach niesiecie pomoc potrzebującym, bez względu na własne bezpieczeństwo, nie szczędząc sił, a nawet narażając własne życie” – czytamy w liście.

Podkreślił, że państwo polskie potrzebuje sprawnych instytucji, wśród których formacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo mają do wypełnienia szczególną misję.

Straż pożarna – napisał wiceszef MSWiA – jest nie tylko służbą ochrony przeciwpożarowej, ale też ratuje ludzi, dobytek, przyrodę w wypadkach komunikacyjnych, zdarzeniach ekologicznych czy podczas klęsk żywiołowych.

„Na was – funkcjonariuszki i funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz druhny i druhowie ochotnicy, zawsze można liczyć, niezależnie od okoliczności. W systemie ratowniczym i w sferze bezpieczeństwa obywateli spełniacie swoją rolę w sposób wzorcowy. Docenia to polskie społeczeństwo obdarzając waszą służbę najwyższym zaufaniem” – napisał Zieliński.

Podkreślił, że jednym z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości jest poprawa warunków funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej.

„Została podjęta decyzja o zmianie dotychczasowego modelu zlecania zadań publicznych jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych, która ma na celu jak najefektywniejsze wykorzystanie środków publicznych oraz wyjście naprzeciw oczekiwaniom strażaków ochotników w zakresie wyposażenia w sprzęt przeciwpożarowy oraz środki ochrony osobistej” – napisał wiceminister spraw wewnętrznych.

Przypomniał, że w ustawie budżetowej na rok 2016 kwota dotacji dla OSP została zwiększona w łącznej wysokości do 126 mln zł. Składają się na nią środki z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dla Ochotniczych Straży Pożarnych, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i zakładów ubezpieczeń społecznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl