fot. twitter.com

S. Żaryn: Kolejna dezinformacja wymierzona w Polskę – maile podszywające się pod ABW

Kolejny przykład dezinformacji wymierzonej w Polskę – rozsyłano maile podszywając się pod Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego – poinformował w czwartek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jego zdaniem cele działań korespondują z metodami walki informacyjnej Federacji Rosyjskiej przeciwko RP oraz NATO.

Autor dezinformacyjnego ataku podszył się pod adres poczty elektronicznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – wyjaśnił Stanisław Żaryn. W mailu znalazł się fałszywy komunikat o zatrzymaniu przez Agencję litewskiego żołnierza szpiegującego w Polsce – dodał.

„Treść załączonego komunikatu zawierała rzekome informacje mające na celu uderzenie w relacje Polska-Litwa. To kolejna odsłona walki informacyjnej przeciwko RP” – ocenił rzecznik.

„Mail w ramach działań dezinformacyjnych wymierzonych w Polskę został rozesłany do mediów i instytucji publicznych w naszym kraju, ale też instytucji sojuszniczych” – zaznaczył.

Stanisław Żaryn podał, że w dezinformacyjnym materiale wskazano, że oficer stacjonował w Polsce w dowództwie sojuszniczej międzynarodowej jednostki wojskowej i miał przekazywać Litwie tajne informacje mające na celu zwiększenie szans tego kraju na wzmocnienie obecności sojuszniczej USA kosztem Polski.

„Atak informacyjny rozpoczął się od angielskojęzycznych portali internetowych znanych z szerzenia rosyjskiej dezinformacji, następnie te treści rozesłano drogą mailową m.in. do polskich mediów informacyjnych” – powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

W ocenie Stanisława Żaryna celem tych działań było tworzenie chaosu informacyjnego, destabilizowanie relacji Polska-Litwa i wzmacnianie nieufności między naszymi krajami, a także osłabianie wiarygodności NATO i wpływanie na politykę krajów Paktu wobec jego wschodniej flanki.

Zidentyfikowane cele opisywanych działań korespondują z metodami walki informacyjnej Federacji Rosyjskiej przeciwko RP oraz NATO” – podkreślił.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl