fot. flickr.com

Przygotowania do letnich igrzysk w Paryżu

W Paryżu rozpoczął się pierwszy etap budowy wioski olimpijskiej. Francja przygotowuje się na letnie igrzyska, które odbędą się w 2024 roku.

Pierwszy etap budowy wioski olimpijskiej to zniszczenie dawnych fabryk, pomieszczeń i mieszkań. A to wiąże się przede wszystkim z przesiedleniem obywateli. Ta część prac potrwa do 2020 roku.

 – Do 2023 r. będziemy w stanie zapewnić wszystkie budynki niezbędne do przyjęcia 15 tys. sportowców oczekiwanych w 2024 r. – powiedział Nicolas Ferrand, dyrektor wykonawczy spółki odpowiedzialnej za prace budowlane.

Wioska olimpijska będzie znajdować się w najmniej bezpiecznej części regionu paryskiego. Mimo to sportowcy nie kryją emocji.

– Zawsze miło jest zobaczyć, jak taki projekt staje się rzeczywistością. Jako sportowiec wiem, że wioska jest w centrum igrzysk olimpijskich. Tutaj powitamy cały świat – mówił Tony Estanguet, trzykrotny mistrz olimpijski w kajakarstwie górskim.

Jednak to nie wszystko. Po zakończeniu igrzysk w planach jest przekształcenie wioski olimpijskiej w nowy obiekt.

– Aby igrzyska olimpijskie w Paryżu odniosły sukces, cała ta organizacja, inwestycje, praca nie mogą się skończyć po wygaszeniu płomienia olimpijskiego. To musi trwać. Nasz kraj, region paryski i wszyscy ludzie, którzy uczestniczyli w tej organizacji, muszą nadal korzystać z igrzysk olimpijskich – zaznaczył Edouard Philippe, premier Francji.

Wioska po igrzyskach stanie się nową dzielnicą. Świadomą ekologicznie, z zakwaterowaniem i biurami. Ma to przyczynić się do zmiany struktury społecznej w regionie.

TV Trwam News

drukuj