fot. PAP/Paweł Supernak

Przewodniczący KRS: Nie ma podstaw do wstrzymania procedury konkursowej na wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym

Nie ma podstaw do wstrzymania procedury konkursowej na wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym – powiedział przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur. W ten sposób odniósł się do apelu I prezes Sądu Najwyższego.

Trzy zespoły Krajowego Rejestru Sądowego mają dziś wysłuchać kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, którzy zgłosili się w ramach naboru ogłoszonego w ubiegłym roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na 11 stanowisk sędziowskich w trzech izbach Sądu Najwyższego zgłosiło się 24 kandydatów.

Prof. Małgorzata Gersdorf wnioskując o zawieszenie przesłuchań kandydatów wskazała m.in. na ciągle toczące się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej postępowania w sprawach pytań prejudycjalnych.

– Ten konkurs do trzech izb Sądu Najwyższego, który był wstrzymany, czy ten konkurs z ubiegłego roku, który myśmy wstrzymali w związku z postanowieniem zabezpieczającym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, został wznowiony, ponieważ to postępowanie zostało zakończone 24 czerwca wydaniem wyroku. Postanowienie zabezpieczające w związku z tym przestało obowiązywać i ta przeszkoda do prowadzenia konkursu znikła – powiedział sędzia Leszek Mazur.

Natomiast – jak dodał przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa – w toczącym się nadal postępowaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wydano postanowienia zabezpieczającego, które mogłoby być podstawą wstrzymania konkursu, a stanowisko rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wiąże żadnego organu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl