fot. twitter.com/GDDKiA_Rzeszow

Przetarg na budowę pierwszego odcinka trasy S19 – Via Carpatia

W Rzeszowie ogłoszono dziś przetarg na pierwszy odcinek szlaku Via Carpatia na południe od Rzeszowa do Babicy. Fragment drogi ekspresowej S19 ma kosztować ok. 10 mld zł.

W uroczystości wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W swoim wystąpieniu podkreślał, że to jest dobry dzień dla Polski i dobry czas dla polskiego transportu. Polityk akcentował też znaczenie Via Carpatii nie tylko dla Polski, ale także innych państw.

– Via Carpatia to droga życia państw Europy Środkowowschodniej. Via Carpatia to marzenie wielu pokoleń mieszkańców tzw. Polski Wschodniej. Wreszcie Via Carpatia to ten projekt, który został zapoczątkowany przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a my ten swoisty testament prezydenta mamy wielki zaszczyt realizować – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Odcinek S19 Rzeszów-Babica jest jednym z pięciu odcinków Via Carpatii między Rzeszowem a Barwinkiem, czyli granicą państwa ze Słowacją.

Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną na kierunku północ – południe we wschodniej części kraju. Ma przebiegać od przejścia z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku.

Ma być też częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, która przebiegać będzie z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię Bułgarię i Grecję.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj