Minister infrastruktury złożył kwiaty pod pomnikiem obrońców Poczty Polskiej

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk w związku z rocznicą wybuchu II wojny światowej złożył kwiaty pod pomnikiem obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. W uroczystości wziął też udział poseł Kazimierz Smoliński oraz członkowie zarządu Poczty Polskiej.

Poczta Polska co roku oddaje hołd bohaterskim pocztowcom poległym w służbie kraju. Co roku na Placu Obrońców Poczty Polskiej pracownicy spółki oddają hołd poległym tu kolegom.

1 września 1939 roku o godzinie 4:45, równolegle z ostrzałem Westerplatte, Niemcy zaatakowali Urząd Pocztowy Gdańsk 1. W trakcie ataku w gmachu pocztowym przebywało 43 pocztowców z Gdańska, 10 pracowników delegowanych z Bydgoszczy oraz jeden gdański kolejarz.

Zdecydowana przewaga liczebna oraz militarna niemieckich agresorów nie dała obrońcom urzędu najmniejszych szans na zwycięstwo. Bronili się jednak dzielnie. Dopiero o godzinie 19:00 podjęto decyzję o kapitulacji. W trakcie starć zginęło 13 pocztowców, a 10 zostało ciężko rannych.

Po kapitulacji Urzędu Pocztowego Gdańsk 1, Niemcy zdecydowali o osadzeniu ocalałych obrońców Poczty w areszcie, który utworzyli w gmachu gdańskiej szkoły średniej dla dziewcząt – Victoriaschule. 8 i 30 września 1939 roku Niemcy przeprowadzili dwa procesy sądowe, podczas których obrońców Poczty Polskiej uznano za partyzantów i skazano na karę śmierci. Wyrok na 38 polskich pocztowcach wykonano o świcie, 5 października 1939 roku na gdańskiej Zaspie.

 

PAP/RIRM

drukuj