fot. twitter.com/MIB_GOV_PL

Min. A. Adamczyk podpisał program dot. budowy drogi S6 na odcinku Sianów-Słupsk

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał w Słupsku program inwestycyjny dotyczący budowy drogi ekspresowej S6 na odcinku Sianów-Słupsk. Zapowiedział, że na dniach podpisane zostaną dokumenty w sprawie drugiego odcinka od Słupska do Bożegopola.

„To decyzja o przystąpieniu do projektowania drogi, wykupu gruntów. Zabezpieczyliśmy kwotę 130 mln zł na wykup gruntów między Sianowem a Słupskiem” – poinformował dziś w Słupsku Andrzej Adamczyk. Minister podpisał tam program inwestycyjny dotyczący budowy drogi ekspresowej S6 dla odcinka Sianów-Słupsk.

Dodał, że w przygotowaniu jest też dokumentacja na drugą część trasy, od Słupska do Bożegopola. Minister zapewnił, że podpisana zostanie „na dniach”.

„To pozwoli nam przygotować tę inwestycję – nie czekając na oceny Eurostatu, na oceny innych instytucji – do przetargu w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego” – powiedział Adamczyk.

Dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukasz Lendner dodał, że dzięki decyzji ministra na początku kwietnia można będzie ogłosić postępowanie przetargowe na dokumentację, korzystając z ważnej do 2021 r. decyzji środowiskowej. A następnie, jak powiedział, przystąpić do budowy.

„Będziemy mieć pełną dokumentację. Dzięki temu proces realizacji inwestycji będzie trwał nie trzy lata, jak w realizacjach „projektuj – buduj”, tylko dwa lata” – podkreślił Łukasz Lendner. Dodał, że nieprzewidziane problemy, które pojawiły się podczas budowy S6 na obwodnicy Koszalin-Sianów, się nie powtórzą. GDDKiA otrzymała pieniądze na dodatkowe badania geologiczne, których wyniki będą w maju.

Minister infrastruktury zaznaczył, że przetarg na realizację w formule PPP drogi ekspresowej S6 między Sianowem a Bożympolem, włączając Słupsk i budowę drugiej jezdni obwodnicy miasta, zostanie ogłoszony „niebawem, jak tylko będziemy mieć wszystkie niezbędne uzgodnienia, oceny i opinie, także instytucji europejskich do tego projektu”.

Dodał, że w partnerstwie publiczno-prywatnym budowana ma być również Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta. Zapowiedział, że przetarg ogłoszony zostanie w czerwcu 2019 r. Jednocześnie dodał, że umowy będą „korzystne” zarówno dla partnera prywatnego, jak i budżetu państwa.

„Dla nas najważniejsze jest to, że cała droga S6 od Szczecina do Gdańska, jeśli wszystkie procedury zostaną dopełnione, ma powstać w terminie, który by zapowiadany, czyli do końca 2023 r.” – podkreślił towarzyszący Andrzejowi Adamczykowi w konferencji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, poseł PiS Piotr Mueller.

Minister Adamczyk mówił w Słupsku również o budowie S11, jako ważnym przedsięwzięciu, które połączy środkowe pomorze z autostradą A2. Poinformował, że przetarg na budowę odcinka Koszalin – Bobolice został ogłoszony 1 marca 2019 r. Dla pozostałej długości drogi przygotowywana jest dokumentacja.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl