fot. PAP/Wojciech Pacewicz

B. Mazurek: PiS i hiszpańska partia Vox liczą na współpracę po wyborach do PE

Z przedstawicielami hiszpańskiej partii Vox rozmawialiśmy o przyszłym sojuszu w Parlamencie Europejskim; obie strony liczą na współpracę po nadchodzących wyborach – powiedziała w środę PAP rzecznik PiS Beata Mazurek.

W środowym spotkaniu w siedzibie PiS z liderem hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascalem udział wzięli prezes Jarosław Kaczyński oraz europosłowie rządzącego w Polsce ugrupowania: Ryszard Legutko, Tomasz Poręba i Kosma Złotowski.

„Było to bardzo owocne spotkanie i zapowiedź dobrej współpracy po wyborach do Parlamentu Europejskiego” – powiedziała PAP po zakończeniu rozmów rzecznik PiS Beata Mazurek.

Jak zaznaczyła, to właśnie przyszły sojusz w europarlamencie był głównym tematem środowego spotkania.

„Obie strony wyraziły nadzieję na współpracę po wyborach” – mówiła rzecznik PiS.

Beata Mazurek podkreśliła, że wspólnym celem polskiej partii rządzącej i hiszpańskiego Vox jest „gruntowna reforma Unii Europejskiej”.

„Vox, podobnie jak Prawo i Sprawiedliwość, opowiada się za silną rolą państw członkowskich, sprzeciwia się zwiększaniu kompetencji Brukseli i masowej imigracji. To także partia odwołująca się do wartości chrześcijańskich i dlatego będziemy wspólnie działać na rzecz powrotu do chrześcijańskich korzeni UE i wzmacniania tradycyjnego modelu rodziny” – dodała Beata Mazurek.

Rzecznik PiS zwróciła jednocześnie uwagę, że Vox jest ugrupowaniem, które cieszy się w Hiszpanii coraz większym poparciem.

„Najlepszym dowodem jest niedawny sukces tej partii w wyborach regionalnych w Andaluzji i bardzo dobre wyniki tej partii w sondażach przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii” – wskazała Beata Mazurek.

Wcześniej do przebiegu rozmów szefów PiS i Vox odnosili się też na Twitterze uczestnicy spotkania. Kosma Złotowski podkreślał, że jego ugrupowanie chce wspólnie z Vox bronić w PE chrześcijańskich wartości i wzmacniać rolę państw narodowych w Unii. Poręba wskazywał z kolei, że partie Kaczyńskiego i Abascala łączy dużo wspólnych celów i wyzwań, a przede wszystkim „zgoda, że przyszłość UE to ścisła współpraca suwerennych państw, a nie federacja”.

Środowe spotkanie Kaczyńskiego z Abascalem to kolejna okazja do rozmów prezesa PiS z liderami prawicowych partii europejskich. W pierwszej połowie stycznia tego roku prezes PiS spotkał się w Warszawie z wicepremierem i szefem MSW Włoch Matteo Salvinim, który jest jednocześnie liderem prawicowej partii Liga.

Pytany po spotkaniu, czy planowane są jeszcze inne spotkania szefa PiS z liderami europejskich ugrupowań Legutko odpowiedział, że Kaczyński spotka się również z przedstawicielami włoskiej partii, która zgłosiła akces do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (frakcji, w której zasiada PiS w tej kadencji – PAP), Braćmi Włoskimi, których poparcie jest w tym momencie na poziomie 7-8 proc.

Założona w 2013 roku prawicowa partia Vox w ostatnich kilku miesiącach znacząco zyskuje na popularności w Hiszpanii. Obecnie w sondażach uzyskuje ona poparcie na poziomie 12-14 proc., co dawałoby jej czwarte miejsce w zarówno w zaplanowanych na 28 kwietnia wyborach do hiszpańskiego parlamentu, jak i w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Hiszpanii, które odbędą się cztery tygodnie później. Według symulacji rozkładu miejsc, Vox ma szanse wprowadzić do PE ośmiu deputowanych.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja.

PAP/RIRM

drukuj