fot. flickr

MSZ wydało broszurę pt. „Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie”

„Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie” – to tytuł broszury historycznej, m.in. poprzez którą MSZ chce walczyć z ,,naruszeniami dobrego imienia Polski”.

Resort wznowił w ostatnim czasie nakład publikacji. Broszura wydana w języku angielskim, niemieckim i polskim trafi do polskich placówek m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk wskazał na konferencji prasowej, że polska dyplomacja czuje się w obowiązku nie tylko reagować incydentalnie na przypadki krzywdzącego i nieuprawnionego zakłamywania naszej historii, ale działać też w tej sprawie w sposób zintensyfikowany i długofalowy. Mowa tu o zwiększaniu wiedzy o historii II wojny światowej i Polski oraz niedopuszczaniu do tego, żeby było możliwe bazowanie na niewiedzy.

Temu służyć ma m.in. broszura powstała na bazie wywiadów z byłymi więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych. Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk mówił, że pierwszy raz wydano ją w 2016 r., a teraz jej nakład wznowiono.

Ponieważ uznaliśmy, że ten projekt jest warty uwagi, broszura została wznowiona w ostatnich miesiącach. To druga edycja, skorygowana i uzupełniona o dodatkowe relacje. Została wydana pod patronatem marszałka Marka Kuchcińskiego. My tę broszurę skierowaliśmy na całą sieć naszych placówek. Najwięcej trafiło do placówek w krajach, gdzie tego rodzaju nazewnictwo fałszujące historię pojawia się najczęściej. Broszury te są już wykorzystywane przez polskich dyplomatów w środowiskach, które mają styczność z nieprawdziwymi informacjami na temat polskiej historii lub środowiska, które same dystrybuują fałszywe informacje o polskiej historii – powiedział Szynkowski vel Sęk.

W planach jest też m.in. dystrybucja broszury dot. działalności polskiego ambasadora w Japonii Tadeusza Romera, który ratował Żydów, m.in. wydając fałszywe dokumenty pozwalające uciec im z terenów okupowanej Polski.

RIRM

drukuj