fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

Z. Kuźmiuk: Wszystko wskazuje na to, że wzrost PKB w całym roku 2019 jest możliwy na poziomie około 4 proc, co stawiałoby nas w czołówce krajów unijnych

Taki wzrost produkcji w miesiącach zimowych oznacza, że to spowolnienie – które wielokrotnie było zapowiadane – pewnie polską gospodarkę dotknie, ale tylko nieznacznie. Wszystko wskazuje na to, że wzrost PKB w całym roku 2019 jest możliwy na poziomie około 4 proc, co stawiałoby nas w czołówce krajów unijnych – stwierdził europoseł Zbigniew Kuźmiuk, odnosząc się do danych dotyczących rozwoju polskiego przemysłu.

Rozwój przemysłu w Polsce nie zwalnia. Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 6,9 proc w odniesieniu do tego samego okresu ubiegłego roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,5 proc. – wynika z danych GUS. Osiągnięty w lutym wynik był wyższy od prognoz ekonomistów.

Dane GUS są wyjątkowe dobre dla górnictwa, które odnotowało wzrost o 16,5 procent rok do roku. Produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 27 spośród 34 działów przemysłu. Europoseł Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, ocenił, że wyraźne spowolnienie naszej gospodarce nie zagraża.

– Tego rodzaju wskaźniki na tle tego, co dzieje się chociażby w zachodniej Europie, są nie tylko satysfakcjonujące, ale wyróżniają nas i to bardzo wyraźnie. Taki wzrost produkcji w miesiącach zimowych oznacza, że to spowolnienie – które wielokrotnie było zapowiadane – pewnie polską gospodarkę dotknie ale tylko nieznacznie. Wszystko wskazuje na to, że wzrost PKB w całym roku 2019 jest możliwy na poziomie około 4 proc, co stawiałoby nas w czołówce krajów unijnych – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk wskazał, że wzrost produkcji to odpowiedź na wysoki popyt, który – jak podkreślił ekonomista – rośnie na skutek rządowych programów, które zasilają gospodarstwa domowe, m.in. Rodzina 500 plus.

Na dobrą kondycję polskiej gospodarki wpływają też inwestycje takie jak Mieszkanie plus. Zgodnie z planem, w tym roku w budowie ma być około 100 tys. mieszkań.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl