By OSP Miłomłyn - http://ospmilomlyn.wixsite.com/ospmilomlyn, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54820640

Jednostki OSP mogą zwrócić się z wnioskami o dofinansowanie

We wtorek mija termin składania wniosków o dofinansowanie działalności Ochotniczych Straży Pożarnych. Do rozdysponowania jest ponad 10 milionów złotych.

W związku z nowelizacją ustawy o ochronie przeciwpożarowej do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych trafią dodatkowe pieniądze z budżetu państwa, na łączną kwotę 82 milionów złotych.

– To ważna inicjatywa. Ja się bardzo z niej cieszę, bo ona po raz pierwszy – to jest decyzja historyczna – przynosi wsparcie finansowe dla tych społecznych działań jednostek OSP, które zawsze były realizowane przez OSP, ale zawsze był też kłopot z ich wsparciem finansowym – mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Zmiany w ustawie poszerzają zakres wykorzystania środków pozyskanych z budżetu dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych.

– Ubrań wyjściowych czy instrumentów dla orkiestr strażackich nie można było zakupić z tych środków budżetowych, które były kierowane, bo one – zgodnie z ustawą – były przeznaczone na zakup sprzętu służącego do działań ratowniczych. Na przykład dofinansowania do wyposażenia siłowni bardzo potrzebnych dla jednostek OSP, dla druhów-strażaków, którzy muszą swoją tężyznę podtrzymywać, czy jeżeli chodzi o zakup sprzętu dla mażoretek, czy dla organizacji przedsięwzięć, które integrują podmioty lokalne na rzecz bezpieczeństwa zbiorowego społeczności – tego nie można było – powiedział wiceminister.

Teraz staje się to realne. Do programu zgłosiło się ponad 14 tysięcy jednostek OSP, których wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.

-14 340 jednostek złożyło wnioski, a razem mamy w Polsce 16 013. Więc te wszystkie, które złożyły otrzymały dofinansowanie w wysokościach wnioskowanych. W związku z tym, że zostało ponad 10 mln zł z tej kwoty z 82 mln zł, ogłosiliśmy nowy nabór tych wniosków – wskazał wiceminister Jarosław Zieliński.

Termin składania wniosków upływa we wtorek. Wszelkie szczegóły znajdują się na stronie MSWiA. W ostatnich dniach Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku przekazał ośmiu jednostkom OSP z woj. podlaskiego promesy i czeki na zakup sprzętu gaśniczego, o łącznej wartości 126 tys. złotych.

Podczas uroczystości prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku dr inż. Maciej Borzyszkowski zadeklarował dalsze wsparcie dla jednostek OSP, którego celem – jak podkreślił – jest wzrost bezpieczeństwa Polaków.

Bezpieczeństwo kojarzy się ewidentnie z zainwestowanymi złotówkami, także nie tylko słowa, a czyny – mówił dr inż. Maciej Borzyszkowski.

Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać – akcentował Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Jarosław Wendt.

– Wszystkie statystyki pokazują, że na każdą złotówkę zainwestowaną w jednostki ochrony przeciwpożarowej, one zwracają się poprzez uratowane mienie przez strażaków 4-krotnie, czy 5-krotnie, gdzie nie liczymy tutaj uratowanego życia i zdrowia ludzkiego, które jest oczywiście bezcenne – podsumował nadbrygadier Jarosław Wendt.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl