fot. Krystian Maj/KPRM

Premier M. Morawiecki: OSP to nie skansen, ale żywa tkanka społeczności lokalnych

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że ochotnicza straż pożarna to nie skansen, ale żywa tkanka społeczności lokalnych. Szef rządu przemawiał w poniedziałek wieczorem w Warszawie podczas gali programu „Orlen dla strażaków”.

W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki podkreślał rolę strażaków z ochotniczych straży pożarnych. Szef rządu wskazywał, że dla niego druhny, druhowie, strażacy to elita lokalnych społeczności.

Szef rządu przypomniał też, że procedowany jest projekt ustawy o OSP, która będzie zawierać ulgi, dodatki emerytalne dla strażaków OSP i regulacje dotyczące warunków pracy.

– Tworzymy ustawę dla OSP, która będzie zawierać dobre rozwiązania – ulgi, dodatki emerytalne, specjalne traktowanie strażaków, druhów, druhen, a także ściśle określone warunki pracy, dzięki którym sprzęt bojowy oraz techniczny nie będzie czymś specjalnym, ale będzie standardem. Ustawa o OSP będzie podstawą funkcjonowania wszystkich druhów i druhen – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W ramach programu Fundacja Orlen wraz ze swoim fundatorem spółką PKN Orlen rozdysponował 2 mln złotych na zakup sprzętu dla zawodowych i ochotniczych jednostek straży pożarnych. Wśród laureatów znalazło się ponad 260 jednostek z całej Polski.

RIRM

drukuj