Przemyśl: Ruszył proces byłego marszałka woj. podkarpackiego

W Przemyślu ruszył proces byłego marszałka województwa podkarpackiego Mirosława Karapyty. Były polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego jest oskarżony m.in. o korupcje i gwałt. Sprawa ma związek z tzw. aferą podkarpacką.

Akt oskarżenia przeciwko Karapycie trafił do sądu wiosną 2015 r., jednak przez trzy lata sprawa z różnych powodów krążyła między sądami w Rzeszowie i Przemyślu. Prokuratura postawiła Karapycie łącznie 16 zarzutów. Najwięcej dotyczy przestępstw urzędniczych – płatnej protekcji i korupcji, gdy pełnił on funkcję wojewody podkarpackiego, a później marszałka woj. podkarpackiego.  Były polityk PSL jest też oskarżony o molestowanie i gwałt w latach 1999 –2001, gdy pracował w jednym ze starostw powiatowych.

Mirosławowi Karapycie grozi kara – łącznie – 12 lat więzienia. Ze względu na ważny interes osobisty pokrzywdzonych sąd zdecydował o utajnieniu procesu. Oprócz Karapyty prokuratura oskarżyła jeszcze osiem innych osób. Sprawy sześciu z nich zostały wyłączone do innych postępowań. Jeden z oskarżonych przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze. Razem z Karapytą w jednym procesie stanęli przed sądem: były burmistrz Ustrzyk Dolnych Henryk S. oraz Robert M., były zastępca komendanta powiatowego policji w Jarosławiu. Były marszałek Mirosław Karapyta nie przyznaje się do winy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl