Przemyśl: Protest głodowy pielęgniarek trwa już 17 dni

17 dni trwa protest głodowy pielęgniarek i położnych w szpitalu wojewódzkim w Przemyślu (Podkarpackie). W środę uczestniczyło w nim 11 osób. Zarówno protestujący, jak i przedstawiciele dyrekcji szpitala i samorządu województwa deklarują chęć kontynuowania rozmów.

We wtorek dyrektor w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio zadecydował, że od 1 sierpnia pielęgniarki i położne oraz personel innych zawodów medycznych poza lekarzami otrzymają 300 zł podwyżki do zasadniczego wynagrodzenia, jeśli ich zarobki brutto nie przekraczają 3,9 tys. zł.

Z kolei systematyczne podnoszenie pensji w kolejnych latach ma doprowadzić do tego, że w 2020 roku stawka zasadnicza osiągnie średnia kwotę w wysokości 4495 zł brutto. Pracownicy placówek służby zdrowia na Podkarpaciu otrzymują także dodatki do wynagrodzenia podstawowego, które stanowią od 40 do 80 proc. pensji zasadniczej. Wraz z nimi w szpitalu wynagrodzenie wyniesie wówczas ok. 7 tys. zł brutto.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w przemyskim szpitalu Ewa Rygiel powiedziała w środę PAP, że związek nie chce odnosić się do decyzji kierownictwa placówki. Jej zdaniem, negocjacje nie są zakończone.

„Czekamy na wznowienie rozmów” – dodała.

Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu woj. podkarpackiego Stanisław Kruczek podkreślił w rozmowie z PAP, że samorząd jest otwarty na rozmowy z protestującymi. Widzi też potrzebę podniesienia pensji, ale należy uwzględniać sytuację i możliwości finansowe szpitala.

W Przemyślu pielęgniarki nie odeszły od łóżek pacjentów. Pracują normalnie, a w akcji uczestniczą w czasie wolnym. Nocują w szpitalu na rozłożonych na korytarzu materacach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl