fot. PAP/EPA

Francja: Rusza proces oskarżonych o zamachy terrorystyczne z 2015 roku

W Paryżu rozpoczyna się proces 20 oskarżonych o współudział w atakach terrorystycznych z 2015 roku. To największy proces karny w historii Francji.

13 i 14 listopada 2015 roku – te dni zapisały się na kartach historii Francji. Wtedy miały miejsce najkrwawsze zamachy od czasu II wojny światowej. Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego zabili 130 osób i ranili ponad 350. Zamachowcy-samobójcy wysadzili się w powietrze przy stadionie Stade de France. Ostrzelali z broni maszynowej tarasy sześciu restauracji i kawiarni oraz dokonali masakry w klubie muzycznym Bataclan.

– Pamięć, która z trudem została wymazana, to łańcuch zdarzeń. Na początku byłem na koncercie z moimi dwoma przyjaciółmi, a potem znalazłem się w środku tłumu. Za sobą słyszałem odgłosy, jak petardy. Po odwróceniu się zorientowałem się, że patrzę na strzelca – wspomina tamten dzień Christophe Naudin, ocalały z zamachu w Bataclan.

W środę rusza proces osób oskarżonych o współudział w zamachach. Zbudowano specjalną salę sądową. Może pomieścić do 550 osób.

– Budowa sali sądowej była absolutnie konieczna. Maraton, który właśnie się rozpoczyna, potrwa dziewięć miesięcy. To najdłuższy proces w historii Francji – zaznacza Eric Dupond-Moretti, minister sprawiedliwości Francji.

Na ławie oskarżonych zasiada Salah Abdeslam – jedyny żyjący członek grupy kierowanej przez terrorystów tzw. Państwa Islamskiego. 12 z 20 oskarżonych grozi dożywocie. Trzech pozostaje na wolności pod nadzorem sądowym. Niektóre ocalałe ofiary nie chcą uczestniczyć w procesie.

– Minęło sześć lat. Przychodzi taki moment, kiedy chcesz, żeby wszystko się skończyło, więc nie chciałem przez to przechodzić – mówi Jerome Bartelemy, ocalały z zamachu w Bataclan.

Szef francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nakazał w dniach procesu zachowanie maksymalnych środków bezpieczeństwa. W kraju występuje wysokie zagrożenie terrorystyczne.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl