Przemyśl: Odlano dzwon upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Ufundowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę dzwon upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej odlano w czwartek w Przemyślu (Podkarpackie).

„Dzwon odlany został w przemyskiej Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, czym wpisał własną historię >>narodzin<< w heroiczny zryw Polaków ku wolności” – powiedział PAP właściciel pracowni Piotr Olszewski.

Dodał, że dzwon „jest opatrzony inskrypcją >>1 IX 1939 Wieluń<<„.

„Przypomina o jednym z pierwszych miejsc, gdzie Niemcy rozpoczęły działania wojenne na terenie Polski” – zauważył Piotr Olszewski.

Do Warszawy przewieziony będzie 29-30 sierpnia i zostanie ustawiony na pl. Piłsudskiego, a następnie 2-3 września trafi do Wielunia.

W dzwon ważący 800 kg i o średnicy 108 cm będzie można uderzać ręcznie.

Wykonawca dzwonu, przemyska Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego, rocznie wykonuje ok. 100 dzwonów; niektóre ważą nawet 10 ton. Pracownia jest kontynuatorką firmy założonej w 1808 r. przez Jana Felczyńskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl