Przelotne opady deszczu, miejscami burze

Jak informuje IMGW, środkowa, południowa i południowo-wschodnia Europa będzie w zasięgu niżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę ukształtują wyże.

Polska znajdzie się pod wpływem niżu, który znad południowej Szwecji przemieszczać się będzie nad Bałtyk. Początkowo na krańcach wschodnich i południowo-wschodnich zaznaczy się wpływ chłodnego frontu atmosferycznego. Od zachodu rozbuduje się klin wyżowy. Z zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie.

Od Górnego Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie zachmurzenie duże i miejscami przelotne opady deszczu, a po południu w Karpatach i w miejscowościach podgórskich miejscami burze, z opadami do 15 mm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane, tylko na północy i północnym wschodzie okresami duże i miejscami niewielkie przelotne opady deszczu, a na wybrzeżu możliwe burze.

Temperatura maksymalna od 20 st. na północnym zachodzie i na Suwalszczyźnie, 23 st. w centrum do 24 st. na krańcach południowo-wschodnich. Chłodniej nad morzem i w miejscowościach podgórskich: od 18 st. do 20 st. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany, okresami dość silny, porywach do 60 km/h, przeważnie zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru także do 60 km/h.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1005 hPa i będzie rosło.

W nocy zachmurzenie umiarkowane, tylko w miejscowościach podgórskich i w górach zachmurzenie duże i okresami tam opady deszczu, a w Karpatach początkowo burze. Niewielki przelotny deszcz na wybrzeżu zachodnim. Na północnym wschodzie gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 8 st. na Podlasiu, 11 st., 13 st. w głębi kraju do 14 st. na południowym wschodzie i nad morzem. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich i północnych. W czasie burz wiatr porywisty. W sobotę na północy i na Ziemi Lubuskiej zachmurzenie przeważnie umiarkowane, a na wybrzeżu zachodnim niewielki przelotny deszcz. Na Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i okresami jednostajne opady deszczu, a w pasie od północnej Lubelszczyzny przez Kielecczyznę po Górny Śląsk i Małopolskę miejscami burze.

Prognozowana suma opadów do 10 mm, a w czasie burz w górach do 15 mm. Temperatura maksymalna od 19 st. na Dolnym Śląsku i na wybrzeżu, 20 st., 22 st. na zachodzie i północy do 25 st., 27 st. na południowym wschodzie. Chłodniej w kotlinach sudeckich; 16 st. do 18 st. Wiatr słaby, na wybrzeżu także umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

PAP/RIRM

drukuj