PO przedstawi diagnozę stanu finansów publicznych

Platforma Obywatelska ma przedstawić w tym tygodniu „diagnozę stanu finansów publicznych”, obejmującą m.in. pomysł trzynastej emerytury. To jedna z wielu zapowiedzi, które ostatnio padły z ust szefa Platformy, Grzegorza Schetyny.

W piątek w Sejmie lider PO mówił o rozliczeniu rządów PiS. Przygotowany ma zostać m.in. „akt odnowy demokracji”, który – według Schetyny – przywróci „rządy konstytucji RP”.

„Jedną dużą ustawą znowelizujemy kilkadziesiąt szczególnie szkodliwych ustaw, które wprowadziliście” – zadeklarował polityk PO podczas piątkowego posiedzenia.

Słowa Grzegorza Schetyny trzeba traktować jako marketing polityczny, skierowany do wyborców – mówi dr hab. Marek Dobrowolski, konstytucjonalista.

– To ładnie brzmi: jedną ustawą zrobimy wszystko, co naszym zdaniem PiS popsuło. Natomiast, gdyby brać te słowa poważnie, jest to mało realne i wątpliwe pod względem legislacyjnym. Tak się prawa nie tworzy. Ustawa ma dotyczyć jednego zwartego obszaru, a nie szeregu różnych dziedzin z jednej ustawy. To raczej jest mało prawdopodobne, a  biorąc też pod uwagę skalę zmian niemożliwe do zrealizowania – mówił Dobrowolski.

Co więcej, według lidera PO, Grzegorza Schetyny, decyzja PiS o obniżeniu wieku emerytalnego była krótkowzroczna i bezmyślna.

Warto przypomnieć, że obniżenia wieku emerytalnego domagali się Polacy, którzy uczestniczyli w wielu protestach za czasów rządów PO – PSL.

RIRM

drukuj