Przeciw sprzedaży spółek węglowych

Górnicza Solidarność sprzeciwia się regulacjom umożliwiającym sprzedaż przez Skarb Państwa większościowych pakietów akcji spółek węglowych. W liście do ministra skarbu Solidarność ostrzega przed złamaniem porozumienia w tej sprawie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Autorzy listu przypomnieli, że zachowanie przez Skarb Państwa powyżej 50 proc. akcji JSW było jednym z warunków zgody strony społecznej na wprowadzenie tej firmy na giełdę.

– Mamy obawy,  jeżeli chodzi o przestrzeganie przez stronę rządową zapisów porozumienia. Obawy wynikają chociażby z faktu wypowiedzi niektórych polityków, szczególnie wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza, który wprost w mediach ogłosił, że trzeba zmienić strategię funkcjonowania górnictwa w taki sposób, żeby umożliwić prywatyzację nie tylko poprzez giełdę, ale również przy udziale inwestora strategicznego. Poza tym wiemy, że w samym Ministerstwie Skarbu też już trwają pewnego rodzaju konsultacje i przygotowania do tego, aby upublicznić większy pakiet akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, niż wynika to z samego porozumienia – powiedział Jarosław Grzesik, przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, współautor listu.

Dodał, że spółki węglowe są strategiczne dla naszego kraju i nie powinny być prywatyzowane.

– Na węglu opiera się w dalszym ciągu bezpieczeństwo energetyczne Polski. To jest nasz rodzimy surowiec i nie pozwolimy na to, żeby oddać to w obce ręce. Ponad 50% akcji powinno zostać w rękach Skarbu Państwa, tak żeby państwo miało pełną kontrolę nad węglem i nad złożami surowców mineralnych w tym kraju. Jeżeli chodzi o energetykę, produkcję i przemysł też powinno tak być. W wielu przypadkach wiemy, że to już dawno zostało złamane i odbija się to w sposób niekorzystny na naszym społeczeństwie – dodaje Jarosław Grzesik.

 

Wypowiedź Jarosława Grzesika:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl