Powołano komitet protestacyjno-strajkowy woj. świętokrzyskiego

W Kielcach powołano komitet protestacyjno-strajkowy województwa świętokrzyskiego; ma on przygotować związkowców z regionu do ogólnopolskiego protestu, który jest zaplanowany od 11 września – poinformowała w środę świętokrzyska „Solidarność”.

W skład komitetu weszli przedstawiciele trzech najważniejszych central związkowych działających w regionie: przewodnicząca wojewódzkich struktur OPZZ Elżbieta Drogosz, przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz oraz przewodniczący Forum Związków Zawodowych w Kielcach Andrzej Matysek.

Jak powiedział przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności Waldemar Bartosz, komitet powstał po tym, jak centrale związkowe zdecydowały o ogólnopolskim proteście, który rozpocznie się 11 września od czterodniowej demonstracji w Warszawie.

Komitet ma na celu przygotować członków związków zawodowych oraz wszystkich chętnych do udziału w demonstracji. Ma też prowadzić już od zaraz akcję informacyjną dot. celów i powodów protestu – dodał.

Według Bartosza, z województwa świętokrzyskiego do Warszawy pojedzie co najmniej kilka tysięcy osób.

Związkowcy domagają się od rządu wycofania zmian w Kodeksie pracy przedłużającym maksymalnie do 12 miesięcy okres rozliczeniowy czasu pracy. Obecnie rozliczany jest on maksymalnie w ciągu 4 miesięcy. A to oznacza – zdaniem Bartosza – nadgodziny, za które pracownicy nie otrzymywaliby zapłaty.

Kolejną sprawą do rozwiązania są też tzw. umowy śmieciowe, nadmiernie wykorzystywane przez pracodawców.

– Polska jest w czołówce w Europie, jeśli chodzi o ilość zawieranych takich umów, co jest ewidentnie niekorzystne dla pracowników – dodał.

Jak zapowiedział, związkowcy będą protestować do skutku.

– Jeśli jednak niekorzystne zmiany w prawie pracowniczym nie zostaną wycofane, to pokażemy przed wyborami parlamentarnymi, że każda następna koalicja musi się z tym liczyć i będzie musiała zmienić te zapisy – powiedział Bartosz. 

„Solidarność”, OPZZ i FZZ wyszły 26 czerwca z posiedzenia Komisji Trójstronnej z udziałem premiera Donalda Tuska. Ogłosiły, że dialog w Komisji Trójstronnej jest fikcją, ponieważ rząd i pracodawcy zawarli koalicję przeciwko stronie związkowej. Dlatego trzy centrale związkowe: „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych ogłosiły powołanie ogólnopolskiego komitetu protestacyjno-strajkowego.

 

PAP/RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl