Protesty w Rosji przeciw podniesieniu wieku emerytalnego

Setki zatrzymanych, dziesiątki pobitych, kilkunastu poszkodowanych dziennikarzy – to bilans protestów w Rosji. W niedzielę Rosjanie wyrażali swój sprzeciw wobec podniesienia wieku emerytalnego.

Projekt rządowy zakłada podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn o pięć lat. Protesty przeciw zmianom systemu emerytalnego zostały zorganizowane przez opozycję skupioną wokół Aleksieja Nawalnego.

– Jestem przekonany, że 90 proc. ludzi jest przeciwko reformie. Te zmiany są niepotrzebne. Chcemy, by te zmiany nie zostały wprowadzone – powiedział jeden z uczestników protestów.

Protesty  zorganizowano w około 90 miastach Rosji. W wielu z nich, w tym w Moskwie i Petersburgu, władze nie wydały zgody na zgromadzenia. Podczas demonstracji w wielu miejscach dochodziło do brutalnych przepychanek z policją. Bilans demonstracji to setki zatrzymanych, dziesiątki pobitych, dwie osoby z zarzutami napaści na policjanta. Funkcjonariusze pobili też trzech dziennikarzy i zatrzymali 14 przedstawicieli mediów.

Polska z niepokojem przyjęła reakcję rosyjskich władz na demonstracje przeciwko reformie wieku emerytalnego – czytamy na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

„Użycie siły i zatrzymanie kilkuset osób w sposób pokojowy wyrażających swoje poglądy oceniamy jako nieuzasadnione i podważające przyjęte przez Federację Rosyjską międzynarodowe zobowiązania w sferze ochrony praw człowieka do wyrażania poglądów, w tym do krytyki władz. Szczególne zaniepokojenie budzi postępowanie władz wobec osób małoletnich – napisało Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Profesor Bogusław Paź wskazał, że w tej sprawie, trzeba odróżniać informacje od propagandy.

– W tej chwili w Rosji wiek emerytalny i dla kobiet, i dla mężczyzn, jest o 10 lat niższy niż w Polsce. Jest najniższy w całej Europie. W związku z tym mówienie o jakimś nieszczęściu czy kryzysie w Rosji z tego powodu jest nieporozumieniem. Oczywiście Rosjanie się burzą, ale Rosja jest spadkobiercą Związku Sowieckiego i tu nie chodzi tylko o ideologię polityczną, ale też przyzwyczajenia  socjalne – podkreślił prof. Bogusław Paź historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w wystąpieniu telewizyjnym, że zmiany w systemie emerytalnym są potrzebne.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl