fot. PAP/Radek Pietruszka

Protest ZNP przed siedzibą MEiN

Przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie odbył się protest zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Uczestnicy demonstracji domagali się m.in. podwyżek.

Rząd inwestuje w polską oświatę. Ogromne pieniądze w ostatnich miesiącach  organy samorządu terytorialnego otrzymały na rozbudowę i modernizację  infrastruktury edukacyjnej.

– 5 mld 200 mln zł – takich inwestycji w polską oświatę nigdy nie było w żadnym okresie III RP i wcześniej – mówił kilka dni temu minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

Na rekordowym poziomie jest także subwencja oświatowa.

– Wzrost subwencji oświatowej z poziomu blisko 53 mld zł do poziomu ponad 64 mld zł – wzrost o ponad 11 mld zł rok do roku – nie miał miejsca nigdy w historii Rzeczypospolitej Polskiej – zauważył szef MEiN.   

Mimo tego dziś przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki – za sprawą Związku Nauczycielstwa Polskiego – było głośno. Nauczyciele i związkowcy wyrażali swoje niezadowolenie wobec tego, jak wygląda sytuacja w oświacie.

– Tu nie ma żadnej polityki edukacyjnej. Tu jest jeden wielki chaos – ocenił prezes ZNP, Sławomir Broniarz.

Zdaniem pikietujących problemów jest wiele. Jednym z nich są braki kadrowe –  wskazywał przewodniczący Centralnego Klubu Młodego Nauczyciela, Szymon Lepper.

– Jeśli tego nie zatrzymamy, jeśli tego nie zmienimy, doprowadzimy do tego, ze znajdziemy się w zapaści edukacyjnej – tłumaczył Szymon Lepper.   

Nauczyciele domagali się także podwyżek.

– Z jednej strony słyszymy: nie stać nas na to, żeby dać wam podwyżkę, a z drugiej strony mamy trzynastą, czternastą, piętnastą i dwudziestą emeryturę. My chcemy godziwie zarabiać – podkreślił Sławomir Broniarz.

Tymczasem minister edukacji i nauki przypomniał, że od 1 stycznia o 1240 zł brutto rok do roku wzrośnie wynagrodzenie nauczycieli, którzy dopiero zaczynają pracę w zawodzie.

– To jest 35 proc., dużo więcej niż wskaźnik inflacyjny. Rok do roku wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego wzrośnie-  od 1 stycznia – o 814 zł brutto – zwrócił uwagę prof. Przemysław Czarnek.

Związkowcy w ramach tzw. miasteczka edukacyjnego wypracowali szereg postulatów. Mają jej przedstawić na spotkaniu z ministrem edukacji w najbliższy wtorek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl