Protest na terenie Kwatery ,,Ł”

Na Warszawskich Powązkach na terenie Kwatery ,,Ł” odbył się protest przeciwko budowie wbrew woli rodzin – Panteonu Mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych.

Projekt realizuje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, niestety bez uwzględnienia próśb rodzin bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Jak alarmuje Fundacja Łączka, rada chce zbudować mały Panteonik na kawałku Łączki; w obszarze 18 metrów kwadratowych. Tam mają być stłoczeni wszyscy bohaterowie. Fundacja apeluje do ROPWiM o wstrzymanie budowy i szerokie konstatacje z rodzinami.

Jak podkreśla dr Witold Mieszkowski, syn komandora Stanisława Mieszkowskiego, zamordowanego w więzieniu mokotowskim, trzeba dokończyć ekshumacje bohaterów, a następnie godnie ich upamiętnić.

Jeżeli chodzi o ten kwartał, na którym coś się niby ma zacząć dziać, to tam powinien być odbudowany pomnik, który stawialiśmy zamordowanym te dwadzieścia parę lat temu. Natomiast, jeżeli chodzi o sprawy większe, to trzeba przede wszystkim najpierw załatwić trzeci etap ekshumacji. Jeśli chodzi o konkurs, swego czasu radziłem panu doktorowi Kunertowi, żeby taki konkurs odbył się, ale oczywiście na całą Kwaterę ,,Ł” i myślę, że i na jeszcze większy obszar. Dobrze wiemy, że tutaj mamy do czynienia z wyjątkowym, który czeka na co najmniej taki dokument historyczny, jakim jest Cmentarz Orląt Lwowskich – powiedział dr Witold Mieszkowski.

Według założeń budowa ma być zakończona przed rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego, która wypada 27 września. Wtedy też miałby się odbyć pogrzeb odnalezionych bohaterów narodowych.

Problem jednak w tym, że jeszcze nie wszystkie prace poszukiwawcze i identyfikacyjne zostały zakończone.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj