fot. PAP/Marcin Bielecki

Propozycje dla Szczecina w obszarze kultury ze strony PiS

Nowa siedziba Teatru Współczesnego w Szczecinie, Inkubator Aktorski, a także więcej twórczości polskich artystów – to niektóre propozycje Prawa i Sprawiedliwości dotyczące zmian w obszarze kultury w Szczecinie. Kandydaci w wyborach samorządowych proponują także większy dostęp do kultury w mniejszych ośrodkach.

Kandydaci PiS zaproponowali m.in. wybudowanie nowej siedziby Teatru Współczesnego w Szczecinie, który obecnie mieści się w budynku Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego. Teraz miałby stanąć w miejscu po nieczynnej Szkole Podstawowej nr 54 w centrum miasta. Poza tym, przy teatrze powstałby Inkubator Aktorski.

– Inkubator Aktorski – inkubator dla młodych absolwentów szkół filmowych i teatralnych w całej Polsce, którzy przy Annie Augustynowicz mogliby się kształcić, mogliby nabierać doświadczenia przez jakiś czas i dalej ruszać w Polskę, w Europę, w świat. A zawsze przy ich nazwisku byłoby napisane: swoją karierę rozpoczynali w Szczecinie – powiedziała Małgorzata Jacyna-Witt, kandydatka PiS na radną do sejmiku województwa.

Przy nowej siedzibie teatru miałyby też powstać pomieszczenia mieszkalne dla młodych artystów, a istniejące tam podwórko służyłoby jako miejsce na prezentacje artystyczne. PiS chce również przystosować zabytkową Willę Lentza dla artystów-amatorów.

– Przystosujemy Willę Lentza, tak aby mogli w niej działać po całkowitym wyremontowaniu twórcy; plastycy, muzycy, filmowcy, i mogłaby być prowadzona tam działalność teatralna. Również stworzymy ku temu specjalny fundusz, który tę działalność będzie finansował, ale ten fundusz będzie się znajdował pod merytorycznym nadzorem Akademii Sztuki i instytucji kultury – mówił Rafał Niburski, kandydat PiS na radnego do sejmiku województwa.

Kolejną z propozycji jest dofinansowanie do przeglądów recytatorskich i teatralnych w mniejszych ośrodkach miejskich.

– Powinniśmy inicjować tworzenie w tych ośrodkach małych grup teatralnych, które będą wystawiały swoje własne projekty i prezentowały je lokalnej społeczności – wskazał Ireneusz Rogowski, kandydat PiS na radnego do sejmiku województwa.

W propozycjach na zmiany w obszarze kultury znalazła się także edukacja artystyczna dzieci i młodzieży z mniejszych ośrodków oraz osób niepełnosprawnych.

– Jeżeli chodzi o osoby młode, dzieci, to ważne jest to, żeby miały też możliwość obcowania z kulturą w miejscu jej tworzenia. Wszelakie wyjazdy czy to do teatru, czy do opery, na warsztaty, na festiwale. To jest bardzo istotne, dlatego że wtedy bezpośrednio dotykają samego procesu twórczego – podkreśliła Katarzyna Dyczyńska, kandydatka PiS na radnego do sejmiku województwa.

Dlatego radni chcą wesprzeć samorządy lokalne w zakresie dowozu i partycypowania w kosztach zakupu biletu. Ważne jest również utrzymanie bibliotek miejskich.

– Trzeba doinwestować te miejsca, ponieważ to są ośrodki kultury najbliższe mieszkańcom. A szczególnie trzeba doinwestować te biblioteki, które się znajdują najdalej od centrum Szczecina – zaznaczył Dariusz Matecki, kandydat PiS do Rady Miasta Szczecin.

PiS w regionie chce też poszerzyć repertuar Filharmonii w Szczecinie o cykliczne koncerty polskich kompozytorów, a także zamawiać u rodzimych twórców np. opery. Chóry także mają otrzymać wsparcie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj