fot. sxc.hu

Prokuratura wystąpiła z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Ryszarda K.; Roman G. został zawieszony w czynnościach adwokata

Wobec pięciu podejrzanych, w tym Ryszarda K., prokuratura wystąpiła z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Z kolei wobec Romana G. ustanowiono m.in. 5 mln zł kaucji, zawieszenie w czynnościach adwokata, zakaz opuszczania kraju i dozór policyjny. Informacje przekazał na konferencji prasowej prok. Jacek Motawski, szef Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Jacek Motawski oświadczył, że „całkowicie bezpodstawne” są spekulacje, jakoby stan zdrowia Romana G. wynikał z „nieuprawnionej ingerencji funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego”.

Zarzuty, które zostały przedstawione, obejmują dwa zasadnicze wątki, m.in. zakup wartościowych wierzytelności oraz nieruchomości o znacznie zawyżonej cenie – powiedział prok. Jacek Motawski.

– Zarówno podmiot, który został pokrzywdzony przestępstwem – to jest spółka Polnord – jak również spółka, która stała się beneficjentem przestępczego procederu (Prokom) są związane z Ryszardem K. W transakcji wykorzystano jako pośredników dwie fasadowe spółki, które z kolei związane są z Romanem G. W efekcie stworzono mechanizm przestępstwa, w którym podmiot o nazwie Prokom zbył omawiane wierzytelności na rzecz dwóch spółek o minimalnym kapitale 5 tys. zł, nie mając żadnego zaplecza finansowego, nie prowadząc jakiejkolwiek działalności gospodarczej, od których to następnie wierzytelności te zostały z kilkumilionową marżą nabyte przez pokrzywdzoną spółkę Polnord – wyjaśnił prokurator Jacek Motawski.

Prokurator zaznaczył, że „Roman G. świadczył obsługę prawną dla wszystkich podmiotów, które brały udział w całej tej transakcji”. G. „w ramach rzekomych usług adwokackich uzyskał korzyść z tego przestępstwa w wysokości niespełna 2,5 mln złotych”.

Drugi z wątków dotyczy zakupu nieruchomości przez spółkę powiązaną z Romanem G. za kwotę 6 mln netto, a następnie po ośmiu dniach spółka ta sprzedała pokrzywdzonej spółce Polnord tę samą nieruchomość za kwotę niespełna 27 mln zł – przekazał prokurator.

RIRM

drukuj